No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V meste pokrstili publikáciu o miestnom basketbale

LUČENEC – V Lučenci vznikla publikácia o basketbale v meste, ktorá mapuje celú históriu tohto športu v metropole Novohradu. Na Facebooku o tom informuje samospráva

Článok pokračuje pod reklamou


“Jedno z prianí autora knižnej publikácie o basketbale nevyšlo. Karol Kadlubek chcel knižku krstiť pred vernými priaznivcami basketbalu v známej športovej hale Arena. Žiaľ, zaúradovali prísne pandemické opatrenia, a tak prezident BK CEMERA PELIKÁN Lučenec napokon „kapituloval“ a po troch rokoch pátrania, písania dnes 7. júna 2021 zorganizoval na majstrovskej palubovke krst s piatimi osobami, ktoré prispeli k úspešnému vydaniu prvej publikácie pod názvom BASKETBAL V MESTE LUČENEC (Z kroniky basketbalu 1929-2020),” napísalo mesto na Facebooku. 

Pri krste knihy, 7. júna v Športovej hale Aréna, boli Jozef Drenko (odborný konzultant knihy, autor 130 knižných publikácií), Alexandra Pivková (primátorka mesta Lučenec), Diana Kadlubeková (autorka ilustrácie, žiačka ZŠ Vajanského Lučenec), Peter Kollár (grafická úprava, Mestské noviny Lučenec) a Karol Kadlubek (autor knihy).

Podľa slov primátorky Pivkovej patrí basketbal k najúspešnejším športom v meste, ktorý píše dlhú a úspešnú históriu. “V Lučenci je basketbal fenoménom, o čom svedčí dlhoročné pôsobenie v najvyššej súťaži, dva majstrovské tituly, široká fanúšikovská podpora a vždy vypredaná hala, pôsobenie česko-slovenských basketbalových legiend, legionárov, ale aj vlastných odchovancov, z ktorých viacerí v súčasnosti pôsobia ako úspešní tréneri, a v neposlednom rade aj vynikajúca práca s mládežou. To všetko hovorí samo za seba,” doplnila Pivková. 

Článok pokračuje pod reklamou


Kniha je rozdelená do piatich kapitol a písaná je kronikárskou formou. V prvej kapitole sú načrtnuté počiatky športových hier, ich etablovanie cez uhorskú éru, prvú Československú republiku (1919-1938) i pripojenie Lučenca k Maďarsku (1938-1944).

Druhá kapitola zobrazuje vývoj basketbalu v Lučenci počas rokov 1945-1992. Postupne vznikali basketbalové kluby ako Slávia BK (1946), Veterán BK (1980), BK ESSEX (1991), JUNIOR, ELÁN, MOGUL.

Tretia kapitola sa zaoberá rozšírením basketbalu v Lučenci a okolí od vzniku samostatnej Slovenskej republiky (1993) po súčasnosť. V štvrtej kapitole predstavuje basketbalové kluby na amatérskej báze. A v piatej, poslednej kapitole, sú uvedení priekopníci, hráči, tréneri, rozhodcovia, funkcionári a nadšenci tejto krásnej športovej loptovej hry.

Zdroj a foto: Mesto Lučenec


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross