No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V múzeu na vás čaká historické Grécko, vesmír či táborenie husárov

perex-muzeumVo februári si Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pripravilo dve zaujímavé výstavy ako aj predmet mesiaca. Začiatkom februára je pripravená výstava venovaná dejinám Grécka a neskôr si môžete pozrieť Vesmír očami detí. Okrem výstav má múzeum v ponuke pripravený aj predmet mesiaca, a to olejomaľbu Táborenie husárov. Rimava.sk o tom informovala Martina Mareková, dokumentátorka z Gemersko-malohontského múzea.

Ako ďalej uviedla výstavu Grécko na úsvite dejín si návštevníci môžu pozrieť od piatka, 5. februára, ktorej autorom je zberateľ Ján Hertlík, vernisáž je naplánovaná na rovnaký deň o 15:00 hod. Podľa jej slov výstava prezentuje obdobie od neolitu okolo roku 7 000 pred n. l. až do rozpadu mykénskej kultúry zhruba do roku 1100 pred n. l. „Ján Hertlík vyzdvihuje vo svojej zbierke aj nálezy na Kykladských ostrovoch a mramorové figúrky – idoly väčšinou ženských postáv,“ poznamenala Mareková a dodala, že výstava potrvá do 30. apríla.

Druhá výstava návštevníkom priblíži podľa Marekovej vesmír očami detí, ktorú si pripravuje Hvezdáreň v Rimavskej Sobote. „Je tradičnou súťažnou prehliadkou výtvarnej tvorby detských prác žiakov základných a materských škôl okresu Rimavská Sobota,“ priblížila dokumentátorka, podľa ktorej odborná porota v čase vernisáže vyhodnotí a odmení najlepšie práce, ktoré postupujú do celoštátneho kola v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Výstava sa koná od 22. februára do 18. marca.

Výstavy počas februára bude dopĺňať aj predmet mesiaca, olejomaľba Táborenie husárov. Žánrová maľba ľudového charakteru pochádza podľa Marekovej od neznámeho autora z 18. storočia. „Donedávna bola významná najmä z hľadiska dokumentácie židovskej a rómskej kultúry, keďže zachytáva dve skupiny muzikantov - židovských a rómskych, počas bujarej zábavy vojakov v stanovom tábore,“ vysvetlila. Ako doplnila, obraz bol dlho nazývaný Verbovačka, avšak na základe neevidovaných dokumentov z archívu múzea vyšla najavo skutočnosť, že sa jedná o Táborenie husárov. „Navyše jeho význam znásobil aj fakt, že v roku 1900 bol obraz vystavený na Svetovej výstave v Paríži v tzv. Husárskej sále, ktorá bola súčasťou uhorského pavilónu a videlo ho približne 50 miliónov návštevníkov,“ avizuje Mareková, podľa ktorej sa dnes oľejomaľba nachádza v galerijnej časti stálej expozície Gemersko-malohontského múzea.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross