No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V múzeu vystavia preparát najmenšieho mäsožravca na Slovensku

perex-lasicaSúčasťou takmer stotisícového zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea sú aj preparáty rôznych druhov živočíchov z regiónu Gemer-Malohont. Jedným z nich je preparát samčeka lasice myšožravej, ktorý je predmetom mesiaca apríl. Rimava.sk o tom informovala biologička GMM Monika Gálffyová.

Ako ďalej uviedla lasica myšožravá (Mustela nivalis) je náš najmenší a zároveň najhojnejší mäsožravec, ktorý má štíhle telo dlhé 15 až 26 centimetrov a váži približne 30 až 160 gramov. „Samičky sú výrazne menšie ako samce. Je rozšírená takmer v celej Európe, v Ázii, severnej Afrike aj Severnej Amerike,“ priblížila a dodala, že táto lasica obýva polia, lúky, okraje lesov, ale bežne sa s ňou môžeme stretnúť aj v mestách a dedinách, hlavne v blízkosti hospodárskych objektov.

Podľa biologičky sa tento mäsožravec živí prevažne drobnými hlodavcami, najmä hrabošmi poľnými, ktoré môžu v niektorých častiach roka tvoriť až 80 percent jej potravy. Ako poznamenala, štíhle pohyblivé telo malej šelmy umožňuje prenasledovať a loviť korisť vo vlastných podzemných chodbách.

„Za deň skonzumujú 20 až 40 gramov potravy, čo predstavuje 1 až 2 hraboše. Nepohrdne ani vtákmi, vajíčkami a hmyzom a niektoré jedince si trúfnu aj na králika. Loví hlavne v noci a nabehá pritom približne 2,5 kilometra,“ doplnila Gálffyová, podľa ktorej tieto živočíchy žijú samotársky, páry sú spolu len v období párenia. Samička rodí podľa jej slov po 33-35 dňoch kotnosti 4 až 6 mláďat, o ktoré sa sama stará približne 3 mesiace.

lasica

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross