No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V múzeu vystavia preparát zvieraťa, o ktorom kolujú hrôzostrašné mýty

perex-muzeumStretávame sa s ním v rôznych príbehoch či hororoch, kde pri pohľade na jeho krúženie na oblohe ihneď si vieme predstaviť čo bude nasledovať. Majestátny vták, o ktorom kolujú rôzne mýty a legendy. Reč je o vtákovi menom Sup. Jedného takého, konkrétne supa bielohlavého, si budete môcť pozrieť v Gemersko-malohontskom múzeu, kde počas februára, v rámci predmetu mesiaca, vystavia jeho dermoplastický preparát. Rimava.sk o tom informovala biologička múzea Monika Gálffyová.

Dermoplastický preparát supa bielohlavého pochádza podľa jej slov pravdepodobne ešte zo zbierok Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote, ktorého riaditeľom bol jeden zo zakladateľov múzea a jeho prvý riaditeľ Ján Fábry (1830 – 1907), ktorý na škole založil zbierku učebných pomôcok. „Gymnáziu ho v školskom roku 1892/93 daroval Aladár Hámos, ktorý supa zastrelil pri Mostare, v dnešnej Bosne a Hercegovine, a dal ho vypreparovať Károlyovi Kunsztovi. Postupom času sa časť zbierok gymnázia stala súčasťou prírodovedného kabinetu Základnej školy na Daxnerovej ulici v Rimavskej Sobote, ktorá ho spolu s ďalšími učebnými pomôckami darovala v roku 1990 múzeu,“ priblížila biologička. Ako ďalej spomenula, sup bielohlavý je rozšírený v juhozápadnej palearktíde, orientálnej a južnej etiópskej oblasti. Podľa Gálffyovej v Európe hniezdi na Pyrenejskom polostrove, vo Francúzsku, v Taliansku, na Balkánskom polostrove, Kréte a Kryme.

Dospelý sup bielohlavý váži približne 7 až 10 kg a rozpätie krídel má 2, 3 až 2, 65 metra. Samice sú o niečo väčšie ako samce. Hniezdi v horách na vysokých skalách. Dožíva sa 25 rokov. Často sa zdržiava v kŕdľoch.

„Na Slovensku sup bielohlavý nehniezdi, no zalietava sem na svojich potulkách. Nejaký jedinec k nám tak v poslednom čase zaletí viac-menej každý rok, pravidelne ich pozorujú aj v Maďarsku a Rakúsku,“ avizuje a dodáva, že tento sup je zdochlinožravý, živí sa hlavne telami veľkých cicavcov, napríklad hovädzieho dobytka.

V minulosti bol ohrozený vykladaním otrávených návnad. Ako ďalej poznamenala, v posledných desaťročiach ho okrem iného ohrozuje aj liek Diclofenac, ktorý sa okrem humánnej používa aj vo veterinárnej medicíne. „U supov, po zožratí tela zvieraťa, ktoré bolo týmto liekom liečené, spôsobuje zlyhávanie obličiek a v Indii a okolí spôsobil pokles početnosti tamojších druhov supov o 99 percent,“ ozrejmila a doplnila, že aj keď miestami dochádza k poklesu populácie, celkove jeho početnosť pomaly narastá.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross