Uplynulý týždeň vo vzduchu na celom území Slovenska opäť dominoval peľ pŕhľavovitých tráv a to aj napriek ochladeniu a zrážkam na veľkej časti územia. Vyskytoval sa aj slabo alergizujúci peľ pŕhľavy. V ovzduší sa ešte vyskytoval peľ štiavu, skorocelu, mrlíkov, mrkvovitých, lipy a astrovitých. Výrazne sa zvýšili denné koncentrácie spór húb (plesní). Informovala Rimava.sk Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.
„V týchto aj najbližších dňoch ostane druhové zloženie peľového spektra viac – menej nezmenené, trávy z čeľade lipnicovité naďalej ostávajú najvýznamnejším alergénom, treba počítať s nárastom peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy. Zlou správou pre alergikov je, že začína kvitnúť palina, ktorej silne alergizujúci peľ sa bude vyskytovať v ovzduší spolu s peľom ambrózie počas celého letného obdobia. Peľ týchto dvoch druhov spolu s peľom tráv znamená najväčšie riziko pre alergikov počas najbližších mesiacov,“ uviedla na margo celoslovenskej peľovej situácie Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Dodáva, že do čeľade lipnicovitých patria všetky trávy a z nich odvodené obilniny. Podľa jej slov veterné počasie dostáva do ovzdušia väčšie množstvo ich peľu, pričom najvyššie koncentrácie zachytávajú monitorovacie stanice, v ktorých okolí sa vyskytujú aj nepokosené alebo nepravidelne kosené kvitnúce trávne porasty.
Naproti tomu spóry húb (plesní) budú podľa Tolnayovej naďalej dosahovať veľmi vysoké hladiny. „Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých pokračuje druhým kvitnutím tráv, preto možno očakávať alergologicky významné hladiny ich peľu najmä na strednom a východnom Slovensku,“ uzavrela hovorkyňa.
Zdroj: Rimava.sk