MURÁNSKA PLANINA – V Národnom parku Muránska planina odštartovali zaujímavý projekt. Jeho hlavným cieľom je rozvíjať cykloturistiku po trasách národného parku a prinášať im jeho atraktívne zákutia.
Ako pre Rimava.sk potvrdil koordinátor rozvoja cykloturistiky z Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja a zároveň aj projektový manažér projektu Peter Krušinský, pomocou projektu chcú klásť dôraz na udržateľné sprístupňovanie prírodných lokalít a atraktivít návštevníkom v prírodnom cestovnom ruchu.
„Medzi špecifické ciele projektu patrí sprístupnenie NP Muránska planina a bodov záujmu prostredníctvom nových cykloturistických trás s dôrazom na prepájanie dôležitých bodov záujmu a interpretáciu prírodného a kultúrneho dedičstva,“ uviedol.
Článok pokračuje pod reklamou
Realizovaný je prostredníctvom podpory z Plánu obnovy odolnosti SR. Začali s ním už v októbri 2022 a trvať má do marca 2026. „Cycklosčítače boli nainštalované v máji tohto roka a budú v prevádzke minimálne do marca 2026,“ doplnil s tým, že indukčná slučka, ktorá je nainštalovaná v povrchu, zaznamenáva elektromagnetický impulz bicykla a vyhodnocuje ho podľa 13 kritérií.
„Unikátny algoritmus potom poskytuje vysokú presnosť sčítania v každej situácii, na komunikáciách so zmiešanou prevádzkou, mestské cyklotrasy s vysokou intenzitou, prírodné cyklotrasy a iné. Sčítač zaznamenáva namerané údaje, ktoré sú zbierané manuálne na server, kde sú zálohované po dobu minimálne dvoch rokov, a môžete si ich prezerať, analyzovať a prezentovať v internetovom prehliadači. V našom prípade máme nainštalované sčítače, ktoré rozlišujú smer prejazdu cyklistov,“ vysvetlil Krušinský.
Banskobystrický kraj sa rozvoju cykloturistiky venuje systematicky. Od roku 2019 vykonávali pasport cykloturistických trás a na základe zistení pristupujú aj k ďalším aktivitám, ako je oprava, údržba či dopĺňanie chýbajúceho značenia.
„Bez exaktných čísel a údajov nevieme ďalej nastavovať procesy na udržateľnosť kľúčových lokalít s chránenými biotopmi v rámci NP Muránska planina. Donedávna sme hodnotili počet prejazdov cyklistov subjektívnymi vyjadreniami ako ´veľmi veľa, veľa, menej, skoro nik´, dnes už máme k dispozícii prvé čísla a naša práca tak naberá iný rozmer,“ ozrejmil.
Na základe nameraných údajov vedia do budúcna plánovať nielen údržbu, obnovu značenia, ale aj dobudovanie ďalšej cykloturistickej infraštruktúry na trasách, ktoré budú viac využívané cyklistami. Napríklad na trase, ktorá je intenzívne využívaná, vedia do budúcna naplánovať väčší počet cyklostojanov, odpočívadlá pre cyklistov, možno aj cyklo-servisné stojany a podobne.
V Banskobystrickom kraji je aktuálne viac ako 4 500 kilometrov značených cykloturistických trás. „Okrem infraštruktúrnych aktivít sa snažíme cykloturistiku v našom kraji podporovať rôznymi marketingovými aktivitami, naším cieľom je lákať do kraja návštevníkov, ktorí budú jeho krásy objavovať v sedle bicykla,“ dodal.
Na výber cyklotrás návštevníkom môže poslúžiť napríklad platforma Outdoor actvie, ktorá je implementovaná v destinačnom webe kraja - zahoramizadolami. Je v nej viac ako 190 tipov na cyklovýlety, pričom všetky trasy sú k dispozícii na stiahnutie, a to zdarma a bez potreby akejkoľvek registrácie. Stiahnutá trasa v smartfóne poskytne GPS navigáciu, technické parametre trasy, ako aj informácie o zaujímavých miestach v blízkosti.
NENECHAJTE SI UJSŤ