No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V našom okrese chýbajú lekári, župa preto spúšťa veľký nábor

22. septembra 2022 | |  | 
Zdroj: BBSK

GEMER/NOVOHRAD - Celý kraj i náš región sa pasujú s nedostatkom všeobecných lekárov a špecialistov. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) preto spúšťa veľký nábor, počas ktorého chce vo vlastných ambulanciách zamestnať všeobecných lekárov, pediatrov i vybraných špecialistov.

Strategický zámer vo štvrtok (22. 9.) schválilo krajské zastupiteľstvo. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková.

Článok poračuje pod reklamou


Lákadlom má byť nadštandardný plat, pracovná zmluva na dobu neurčitú, moderne zariadená ambulancia bez ďalších vstupných nákladov, ubytovanie alebo príspevok na bývanie, služobné auto, mobilný telefón, úhrada ďalšieho vzdelávania a vybavenie všetkých potrebných administratívnych úkonov.

Tento model, ktorý už dnes funguje v troch krajom zriadených ambulanciách, by mohol prispieť k zmierneniu krízy, ktorá hrozí najmä pre vysoký vek lekárov v regiónoch.

„Situácia s lekármi je zlá a reálne hrozí, že ľudí nebude mať kto liečiť. V slovenskom zdravotníctve je nedostatok všeobecných lekárov a v najbližších rokoch bude tento nedostatok ešte výraznejší v dôsledku ich vysokého priemerného veku. Ten je u všeobecných lekárov pre dospelých 59 rokov a u všeobecných lekárov pre deti a dorast 60 rokov,“ podotkol predseda BBSK Ján Lunter.

V Banskobystrickom kraji ordinuje vyše 30 percent všeobecných lekárov pre dospelých a pre deti a dorast vo veku nad 65 rokov.

„Lekárov, ktorí sa rozhodnú ukončiť svoju činnosť, najmä v lokalitách mimo hlavných aglomerácií, je veľmi ťažké nahradiť. V dôsledku toho vznikajú na mape kraja biele miesta, kde primárna zdravotná starostlivosť pre občanov prestáva byť geograficky a časovo dostupná. To by sme radi zmenili,“ doplnil Martin Caudt, vedúci Oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK.

Článok pokračuje pod reklamou


Všeobecní lekári pre dospelých aktuálne chýbajú vo všetkých okresoch kraja, najviac neobsadených miest je v okresoch Banská Bystrica (11), Rimavská Sobota (6) a Brezno (5).

Voľné miesta pre pediatrov sú všade okrem Banskobystrického okresu. Lekári pre deti a dorast najviac chýbajú v okresoch Rimavská Sobota (7), Brezno (4) a Veľký Krtíš (4).

Najväčší dopyt je to očných lekároch, detských psychiatroch či neurológoch.

„Naším cieľom je pomocou schválenej stratégie a následnej kampane zasiahnuť určený profil lekárov, ktorí majú záujem o otvorenie ambulancie na území kraja a zvýšiť tak počet novovytvorených ambulancií. To, čo ponúkame, sú atraktívne podmienky. Motivačný balíček je nastavený tak, aby pokryl rôzne potreby jednotlivcov v cieľovej skupine. Finančné ohodnotenie je vyššie než priemerná odmena lekára v trvalom pracovnom pomere, respektíve lekára s vlastnou praxou. Zároveň adresuje a vyrovnáva vstupné prekážky na trhu pre čerstvo atestovaných lekárov a tiež uvádza benefity nad rámec bežnej ponuky na trhu,“ doplnil Ján Lunter.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross