No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V obci Rakytník začali pestovať rakytník. Jeho plody využijú i tamojší obyvatelia

Rakytník z Rakytníka. Aj s takýmto spojením sa môže pochváliť malá obec na juhu Rimavskosobotského okresu, kde v uplynulých dňoch začali s pestovaním tejto zdraviuprospešnej rastliny. Výsadbu realizovali v rámci projektu nadácie Ekopolis s názvom Zelená oáza, ktorá ich podporila sumou 2100 eur. Obec sa pri výsadbe 300 rastlín podieľala piatimi percentami.

„Náš projekt sme už chceli zrealizovať dávnejšie. A to z toho dôvodu, že rastlina a naša obec majú rovnaký názov. Súvis však medzi pestovaním a názvom obce nie je. Ale prečo nevyužiť zhodu názvov,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce Ján Rencsok, podľa ktorého vo výsadbe rakytníka chcú v budúcnosti pokračovať. Okrem toho však majú s rastlinou a jej pestovaním aj iné plány. Podľa starostu sa pohrávajú s myšlienkou miestneho produktu, ktorý by niesol slogan: Rakytník z Rakytníka. „Zatiaľ ale nevieme, či rastlinu budeme spracovávať na rôzne produkty a predávať ich. Ale určite rakytník ako taký bude slúžiť pre našich obyvateľov,“ priblížil Rencsok.

To, že obec a rastlina majú rovnomenný názov nebolo jediným výsledkom nápadu pestovania. Podľa starostu je rakytník ako rastlina v dnešnej dobe veľmi populárna. „Dá sa využiť ako v potravinárskom priemysle, tak aj v zdravotníctve. Z jeho bobúľ sa vyrába lekvár, džem, sirup a mnohé ďalšie produkty. Najlepšou vlastnosťou rakytníka je, že okrem množstva zdraviuprospešných látok obsahuje veľa vitamínu C, ktorý je pre organizmus veľmi dôležitý,“ ozrejmil.

Aj keď medzi obcou a rastlinou neexistuje faktami podložený súvis, staré povesti predsa len spomínajú rastlinu rakytník, ktorá sa v obci mohla pestovať. Ako prezradil, v čase tureckého plienenia, ktorému sa nevyhla ani obec, sa podľa niektorých povestí vtedajší obyvatelia skrývali pred Turkami práve v kríkoch rakytníka. „Sú to však len povesti. Podľa všetkého sa obyvatelia ukrývali v rôznych kríkoch, ale nie v kríkoch rakytníka,“ vysvetlil Rencsok s tým, že maďarský preklad slova krík je rekettyés a práve z neho mohol vzniknúť názov obce.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross