No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V okrese R. Sobota stúpa chorobnosť, objavila sa aj žltačka a v Lučenci ochrnutie

Chrípková sezóna je za dverami. Svedčí o tom aj výrazný vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia i chrípku a jej podobné ochorenia. „Napriek tomuto vzostupu však možno situáciu považovať za primeranú ročnému obdobiu, ako aj dlhoročnému priemeru,“ uviedla Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Podľa jej slov najvyšší počet chorých na ARO je v okresoch Rimavská Sobota (530), Revúca (502) či Lučenec (493). Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov z blízkeho okolia v okresoch Lučenec a Poltár. „Chorí sú predovšetkým seniori, ľudia v produktívnom veku a deti základných škôl,“ doplnila hovorkyňa. Ako ďalej uviedla, výraznejší nárast akútnych respiračných ochorení je podľa odborníkov ideálny na venovanie sa prevencii. Počnúc zvýšenou pozornosťou hygiene prostredia, hlavne rúk, rovnako doma, ako aj v školských a predškolských zariadeniach, cez zvýšenú konzumáciu prírodných vitamínov, obsiahnutých v zelenine a ovocí, až po plánovanie očkovania proti sezónnej chrípke.

V okrese R. Sobota dva prípady žltačky

Okrem zvýšenej chorobnosti okres R. Sobota neobišla ani žltačka. Tú epidemiológovia hlásia v dvoch prípadoch, a to u 36-ročnej matky a jej 6-ročného syna z obce Kaloša. „Ochorenia boli overené laboratórnym dôkazom na základe sérologického vyšetrenia krvi (anti HAV IgM pozit),“ ozrejmila Tolnayová, podľa ktorej pacienti boli hospitalizovaní na Infekčnom oddelení vo Všeobecnej nemocnici v Lučenci. Ako hovorkyňa spomenula, v rámci protiepidemických opatrení bola nariadená priamym kontaktom a deťom v MŠ aktívna imunizácia a lekársky dohľad.

V Lučenci sa vyskytol prípad ochrnutia

V okrese Lučenec hlásila sestra infekčného oddelenia tamojšej nemocnice prípad slabšieho ochrnutia pacienta. „Najskôr bol hospitalizovaný na neurologickom oddelení v Lučenci dňa 13.septembra pre parestézie horných a dolných končatín, pre pocit chladu, mravenčenie, tŕpnutie končatín. Vykonané laboratórne vyšetrenie z likvoru preukázalo zvýšené bielkoviny, ostatné elementy boli v norme,“ poznamenala Tolnayová. Ako spomenula, následne pacienta, ktorý pociťoval ťažkosti už od konca augusta, preložili na jednotku intenzívnej starostlivosti infekčného oddelenia. „Na základe kliniky a pomocných vyšetrení lekári jeho stav vyhodnotili ako Guillainov-Barrého syndróm,“ dodala na záver.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross