No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Orávke zvíťazili s pirohami uvarených podľa receptov starých mám

dni-obce-oravkaKde sa dobre varí, tam sa dobre darí - s tradičným sloganom na zásterách a vynikajúcimi pirohmi pripravenými podľa receptov starých mám zvíťazili na Orávke domáci zástupcovia. Súťažili uplynulý víkend, v konkurencii ďalších piatich družstiev spolu vydali návštevníkom osláv Dní obce stovky porcií. Podľa členov víťazného družstva, ktoré viedla Milena Piecušiaková, chceli aby si návštevníci pri „koštovke“ ich pirohov zaspomínali na svoje detstvo. Pripravili niekoľko druhov na slano aj sladko, s bryndzou, tvarohom, kôprom poliate cibuľkou a klobáskou ale aj slivkové, jabĺčkové so škoricou. „Mám šikovné pomocníčky, dnes to bude o dušu, ale spravíme to,“ povedala Milena z Orávky.

Podľa organizátorov tento rok nerozhodoval iba počet vydaných porcií, ale aj hodnotenie konkurencie. Úspešné boli aj halušky rodiny Slovákových, ktorí sa minulý rok nezúčastnili, inak súťaž vyhrali niekoľkokrát. Špecialitou boli aj slivkové gule zástupcov Občianskeho združenia z Rimavskej Seči, ktorí tu súťažili po prvýkrát. Z ďalších špecialít si návštevníci pochutili na zemiakových guľkách v zemiakovom ceste s mäsovou náplňou, s kapustou a opraženou slaninkou či zemiakový paprikáš s klobáskou, lokšami alebo vyprážanými chipsami. Nesúťažne, pre účastníkov osláv, guľáš pripravili miestni poľovníci. Ako prezradili, bol z diviaka a srnca.

Ing. Ján Lichanec, starosta obce Orávka

Ing. Ján Lichanec, starosta obce Orávka

Podľa starostu obce Jána Lichanca sa tento rok do súťaže vo varení zapojilo šesť družstiev a pripravili priemerne po dva druhy jedál. „Jedla bolo teda dosť a každý si mohol ulahodiť na tých svojich špecialitách,“ povedal starosta. Okrem varenia a jedenia aj tento rok zorganizovali pod záštitou pingpongistov z Rimavskej Soboty (ŠKP R. Sobota) turnaj. „Tento rok sa nám prihlásilo 16 mužov, 8 žien a 5 detí. Venujeme sa aj deťom samostatne, aby mali bližšie k tomuto športu už od detstva," poznamenal Lichanec, podľa ktorého sú radi, keď sa na takýchto akciách ľudia stretnú, porozprávajú a zaspomínajú. „Je to viac, ako by mali len pozerať do televízora," podotkol starosta a dodal, že tohtoročné oslavy patrili medzi tie menšie. „Na budúci rok nás čakajú väčšie oslavy a to už 95. výročie,“ avizuje starosta.

Súťaž vo varení:
1. Družstvo z Orávky pod vedením Mileny Piecušiakovej - Ľubica Ľuptáková, Jana Muráriková a Peter Kriak - pirohy

2. Družstvo z Orávky pod vedením Ondreja Slováka - Erika Slováková ml. a Alexander Káger – halušky

3. Družstvo z OZ Rimavská Seč pod vedením Jaroslavy Bálintovej - slivkové knedle

Stolný Tenis

Deti:
1. Marek Sekeráš z Orávky
2. Patrik Jonáš z Bottova
3. Erik Suja z Bottova

Ženy:
1. Lucka Rabpčaniaková - Bottovo *
2. Miroslava Sekerášová - Orávka
3. Bc. Zuzana Študencová - Čerenčany

Muži:
1. Ondrej Jeriga z Rimavskej Seči
2. Sabacký Tibor z Rimavskej Soboty
3. Ondej Jurčák z Orávky

Zdroj: Rimava.sk
* Oprava 16.8.2016


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross