No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. Seči je po voľbách opäť rušno, podali sťažnosť na Ústavný súd

perex-volby-rim-zaluzanyV Rimavskej Seči je po nedávnych doplňujúcich voľbách do orgánov samosprávy opäť rušno. Sťažnosť pre neústavnosť a nezákonnosť na Ústavný súd adresoval jeden z neúspešných kandidátov, Július Buša. V novembrových voľbách získal o 11 hlasov menej ako Márta Stubendek niekoľkonásobná bývalá starostka obce. Ako v sťažnosti uvádza, voľby považuje za neplatné, pretože boli neústavné a nezákonné z viacerých dôvodov. Problémy sa podľa sťažovateľa majú týkať napríklad prenosnej volebnej schránky, do ktorej mal hlasovať člen okrskovej komisie a nebolo pritom umožnené voliť samotnému občanovi.

Doplňujúce voľby boli v R. Seči aj v roku 2008, keď komunálne voľby z roku 2006 boli vyhlásené za neplatné Ústavným súdom SR.
Po voľbách prišla na obecný úrad polícia. „V súvislosti s doplňujúcimi komunálnymi voľbami v obci, národná kriminálna agentúra vykonáva preverovanie podozrení, ktoré oznamovateľ uvádza vo svojom podaní,“ uviedol pre Rimava.sk hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Zároveň však dodal, že akékoľvek ďalšie informácie, vzhľadom k počiatočnému stavu preverovania, nie je možné k tejto veci poskytnúť. Podozrenie z trestnej činnosti v súvislosti s volebnou korupciou preverovala NAKA v obci aj pred dvomi rokmi.

V obci s približne 1400 občanmi s právom voliť dohliadalo niekoľko pozorovateľov, od každého kandidáta. Podľa jedného z pozorovateľov viacerí voliči hlasovali bez predloženia občianskeho preukazu. V sťažnosti sa ďalej uvádza, že po uzavretí volebných miestností jeden z členov údajne nedobrovoľne podpísal výsledok volieb, bez výsledkovej listiny. Urobil tak až na naliehanie predsedu komisie a o výsledkoch volieb sa dozvedel až z internetu.

Novembrové voľby pritiahli k urnám takmer tisícku voličov. Najviac hlasov 347 získala Márta Stubendek, v poradí druhý skončil Július Buša s 336 hlasmi. Doterajšiu zástupkyňu starostu Beátu Gaiblovú podporilo 286 obyvateľov a Štefana Váradyho 14 občanov. V obci boli vyhlásené doplňujúce voľby po tom, ako sa Rómsky starosta obce Štefan Vavrek stal zástupcom splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza. Nová starostka má funkciu prevziať do 30 dní od volieb. Podľa víťazky volieb Márty Stubendek bol termín ustanovujúceho zastupiteľstva zvolený na 19. december, najneskorší možný dátum od volieb. Ako pre Rimava.sk doplnila, k okolnostiam doplňujúcich volieb a sťažnosti na Ústavný súd sa zatiaľ vyjadrovať nebude.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross