No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RIMAVSKÁ SEČ: Starostka po rokoch končí, nahradí ju 32-ročný Štefan Vavrek

rimavska-sec-volbyDlhoročná starostka obce Rimavská Seč Márta Stubendek vo voľbách nezískala dostatočnú podporu voličov, v úrade ju nahradí mladý učiteľ a rómsky aktivista, 32-ročný Štefan Vavrek. Kandidoval s podporou strany Most-Híd, v sobotňajších komunálnych voľbách získal 586 hlasov. Doterajšiu starostku (SMK) chcelo podržať 278 občanov. Tretí z uchádzačov o starostovskú stoličku, nezávislý kandidát František Gál, si vo voľbách pripísal 178 hlasov. Pôvodne kandidoval aj Július Buša, ten však napokon z volebného súboja odstúpil.

Obyvateľom neboli voľby ľahostajné, v Rimavskej Seči je v zoznamoch zapísaných 1 368 voličov, účasť dosiahla 77,77%.

Okrem zmeny na poste starostu budú mať obyvatelia obce aj vynovené 9-členné zastupiteľstvo. Novou poslankyňou bude Beáta Gaiblová (neka), Mária Balyová (Most-Híd) a Katarína Kubiková (neka), post obhájila Mária Gálová (neka). Do obecného parlamentu sa po novom dostal František Gál (neka), Imrich Bálint (Most-Híd) a Jozef Černák (neka). Občania dali vo voľbách dôveru aj doterajšiemu poslancovi Zoltánovi Pósovi (Smer-SD). Kandidáta na starostu Vavreka obyvatelia volili aj do obecného zastupiteľstva, keďže sa stal víťazom volieb, poradie poslancov sa posúva. Podľa našich informácií sa tak do poslaneckého zboru dostal doterajší poslanec Zoltán Ambrúž (SMK).

Ako Rimava.sk informovala, na priebeh komunálnych volieb v obci Rimavská Seč v sobotu dohliadali aj pozorovatelia z radov občanov, ktorí sa striedali vo volebných miestnostiach. Ich počet bol porovnateľný s počtom členov volebnej komisie.

V obci bolo počas celého dňa rušno, v centre a v okolí volebných miestností bolo vidieť mnoho tamojších obyvateľov. Dianie monitorovala aj štátna polícia.

V Rimavskej Seči sa v minulosti vyskytlo niekoľko problémov v súvislosti s voľbami. Pri parlamentných voľbách v roku 2010 sa objavili podozrenia na kupovanie hlasov či na vyhrážanie voličom. Komunálne voľby v roku 2006 vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné. Sťažnosti sa vyskytli aj na následné voľby v roku 2008, túto sťažnosť však Ústavný súd SR odmietol.

Zdroj: Rimava.sk (spracované podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom SR)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross