Na priebeh komunálnych volieb v obci Rimavská Seč v Rimavskosobotskom okrese dohliadajú aj pozorovatelia z radov občanov, ktorí sa striedajú vo volebných miestnostiach. Podľa našich informácií je počet pozorovateľov porovnateľný s počtom členov volebnej komisie. Obyvatelia obce volia v dvoch okrskoch. Starostu si vyberajú spomedzi troch kandidátov, hoci pôvodne boli štyria. Podľa oznamu vo volebnej miestnosti sa však 45-ročný Július Buša kandidatúry vzdal. Spolu 27 občanov sa chce dostať do obecného zastupiteľstva, voľby zabezpečia miestenku deviatim z nich.
V obci je počas celého dňa rušno, v centre a v okolí volebných miestností vidieť mnoho tamojších obyvateľov. Dianie v obci počas celého dňa monitoruje aj štátna polícia.
Aj pri posledných komunálnych voľbách sa pred obecným úradom vo večerných hodinách zhromaždili desiatky Rómov, ktorí skandovali pod oknami miestnosti volebnej komisie a s napätím očakávali výsledky.
V Rimavskej Seči sa v minulosti vyskytlo niekoľko problémov v súvislosti s voľbami. Pri parlamentných voľbách v roku 2010 sa objavili podozrenia na kupovanie hlasov či na vyhrážanie voličom. Komunálne voľby v roku 2006 vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné. Sťažnosti sa vyskytli aj na následné voľby v roku 2008, túto sťažnosť však Ústavný súd SR odmietol.
Doplnené o 17:10 hod.
Obvodná volebná komisia dnes riešila podnety týkajúce sa účasti pozorovateľov vo volebných miestnostiach. Ako pre Rimava.sk potvrdil predseda obvodnej volebnej komisie Peter Pavlík, išlo o podnety z obcí Hajnáčka, Rimavská Seč a Gemerská Ves. Ako však uviedol, keďže Ústredná volebná komisia taktiež zaznamenala viacero podnetov a sťažností na prítomnosť pozorovateľov vo volebných miestnostiach, vydala uznesenie o postavení a obmedzeniach volebných pozorovateľov. Iné podnety obvodná volebná komisia podľa slov predsedu zatiaľ počas dňa nedostala.
Ako už Rimava.sk informovala, Ústredná volebná komisia konštatovala, že “kandidát do orgánu samosprávy obce je oprávnený byť pozorovateľom len pri sčítaní hlasov“ a pozorovateľ nemôže byť vôbec členom okrskovej volebnej komisie. Ako sa ďalej uvádza v uznesení, o ktorom médiá informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR, pozorovateľ má právo byť vo volebnej miestnosti počas celého hlasovania, nesmie ale narušiť hlasovanie, najmä princíp tajných volieb a ochranu osobných údajov. Okrsková volebná komisia nemôže ohraničiť čas pre prítomnosť pozorovateľa vo volebnej miestnosti.
Počas hlasovania aj následného sčítania hlasov nesmie pozorovateľ narušiť poriadok vo volebnej miestnosti. “Počas sčítania hlasov je pozorovateľ oprávnený sledovať činnosť komisie tak, aby bolo objektívne možné získať poznatok o spôsobe sčítania hlasov samotnou komisiou,“ píše sa ďalej v uznesení ÚVK. Okrsková volebná komisia by podľa ÚVK mala pri rozhodovaní o žiadosti na pozorovanie volieb prihliadnuť najmä na zachovanie poriadku vo volebnej miestnosti a v jej bezprostrednom okolí, ako aj na uznesenia ÚVK. “Rozhodnutie komisie nesmie byť svojvoľné,“ vyzýva ÚVK okrskové volebné komisie. ÚVK už na svojom prvom zasadnutí 21. októbra prijala stanovisko, ktorým povolila účasť pozorovateľov, ak bude dodržaný poriadok vo volebnej miestnosti.
Zdroj: Rimava.sk