No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotský chanbarista Tomáš Figei vybojoval titul Grandšampióna  na majstrovstvách Európy v Taliansku

8. júla 2024 | | |  | 
Zdroj: Tibor Figei

RIMAVSKÁ SOBOTA – Na majstrovstvách Európy, ktoré sa konali 8. a 9. júna 2024 v talianskom Salerne reprezentovalo Slovensko 13 športovcov. Šiesti boli z Rimavskej Soboty a najmladší člen výpravy bol len 10-ročný Tomáš Figei.

Stal sa najúspešnejším chanbaristom z celej slovenskej výpravy a vybojoval historicky prvý titul absolútného šampióna tzv. „Grandšampióna“ v športovom zápase (datotsu) v 10 ročnej histórii tohto športu na Slovensku.

Tomáš Figei cvičí chanbaru už od svojich dvoch rokov, súťaží od piatich. K chanbare ho priviedol jeho otec Tibor Figei, ktorý zastáva funkciu reprezentačného trénera (SACHAN) v športovej chanbare od roku 2019. "Tomáš bol veľmi aktívne dieťa, tak som hol začal brávať na tréningy so sebou, keď dovŕšil dva roky. Zo začiatku robil len zlobu, ale telocvičňa sa mu hneď zapáčila," spomína otec Tibor Figei.

Článok pokračuje pod reklamou


Tomáš aj napriek nízkemu veku je viacnásobný majster SR, absolútný majster SR, vyhral aj majstrovstvá Srbska, Česka. Bol vyhlásený za najlepšieho chanbaristu svojej kategórie na Slovensku v rokoch 2021, 2022 a 2023.

Za svoje výsledky v rokoch 2022 a 2023 bol nominovaný na Majstrovstvá sveta, kde už v septembri v Jokohame (Japonsko) nastúpil na svoj prvý veľký turnaj, ktorým boli 47. Majstrovstvá sveta v športovej chanbare. V disciplíne kodachi (krátky meč) sa dostal do 2. kola, čo znamenalo konečné 23. miesto. „Zvládol to psychicky dobre, nebál sa, skôr naopak, veľmi chcel dokázať, že na to má," zhodnotil otec Tomáša. 

Začiatok tohto roka nebol vôbec optimálny. Tomáš bol skoro každý mesiac chorý a prvé tri mesiace v roku vynechal veľa tréningov a dve súťaže. "Vedeli sme, že majstrovstvá Európy sa blížia a pred nami bolo ešte veľa práce. Našťastie sa Tomáš k tomu postavil zodpovedne, každým tréningom, pretekom to bolo lepšie a lepšie," uviedol Tibor Figei.

Trojmesačná príprava na majstrovstvá Európy priniesla svoje ovocie, Tomáš v kategórii (8-10 ročných) vybojoval dve zlaté, jednu striebornú medailu a nakoniec aj titul Grandšampióna v datotsu (športový zápas).

Na prvú disciplínu nastúpil, na svoju obľúbenú, kihondosu (katu), v ktorej získal za posledné 2 roky niekoľko pekných víťazstiev (titul majstra Slovenska a Srbska). V druhom kole dostal veľmi šikovného Taliana, ktorého zdolal a postupne sa prebojoval až do 4. kola, čo bolo vlastne finále. V boji podal stabilný výkon a vybojoval si tak svoj prvý  titul z Majstrovstiev Európy.

Druhá disciplína mala podobný priebeh (kodachi – krátky meč) a po víťaznom 4. kole bol Tomáš už dvojnásobný majster Európy.

V ďalšej disciplíne vypadol v 2. kole, ale vynahradil si to v poslednej disicplíne (tate kodachi – krátky meč a štít). V tejto kategórii sa prebojoval až do finále, kde podľahol talianskemu reprezentantovi v pomere 1:2. 

Článok pokračuje pod reklamou


Tibor Figei opisuje ďalší zápas. "Tu už bolo na ňom cítiť únavu, nebol trpezlivý a hrnul sa do útokov, na čo neskôr doplatil. Vyšli aj nejaké slzy, chcel veľmi vyhrať. Ale ukázal srdce šampióna."

O niečo neskôr nastúpili víťazi jednotlivých disciplín na boj o titul tzv. Grandšampióna.

Tomáš sa relatívne rýchlo dostal cez prvého súpera a postúpil rovno do finále, kde ho čakal rumunský reprezentant, ktorý bol o hlavu vyšší a mal dhý meč obojruč (chcoken morote), čo mu dávalo ďalšiu výhodu.

Tomáš nastúpil s krátkym mečom, s ktorým vie byť človek veľmi rýchly a dynamický. Nápomocný bol aj Alan Girot (francúzska legenda v chanbare, 13-násobný Majster sveta a vyše 25-násobný Majster Európy), ktorý dal Tomášovi pár tipov ako bojovať s krátkym mečom.

"Tomáš s odvahou a tentoraz s dodržanou taktikou využil svoju rýchlosť a vyhral finále v pomere 2:0 a získal tak historicky prvý titul „Grandšampióna“ na jednom z najväčších turnajov v chanbare a tak mohla zaznieť prvýkrát naša hymna, keďže v našom športe zaznie hymna len na počesť Grandšampióna alebo víťaza tímovej súťaže," dodal na záver Tibor Figei.  

Video o len 10-ročnom Grandchapiónovi si môžete pozrieť na tomto odkaze.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross