No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. Sobote by mala vyrásť futbalová akadémia za milióny eur

8. januára 2018 | |  | 

V Rimavskej Sobote by mala vyrásť futbalová akadémia pre mládež do 19 rokov, hradená má byť zo zdrojov maďarskej vlády za skoro 5 mil. eur. Informáciu v uplynulých dňoch priniesol portál Borsod Online, podľa ktorého boli ešte minulú stredu na tlačovej konferencii predstavené aj bližšie informácie o štyroch projektoch, troch v Maďarsku a jednom na Slovensku. „Futbalová akadémia bude umiestnená v Rimavskej Sobote. Tu sa bude realizovať investícia do objektu akadémie a do tréningových ihrísk za 1,5 miliárd forintov (okolo 5 mil. eur, pozn. red.). Ešte nám ostáva uzavretie zmluvy o podpore. Keďže ide o zahraničnú investíciu, zmluva nemôže byť podpísaná priamo s Ministerstvom ľudských zdrojov (Maďarska - pozn. red.), bude potrebné do toho zaangažovať odborný športový zväz. Znamená to, že potrebné financie dostaneme od Maďarského futbalového zväzu," povedal výkonný riaditeľ Borsodsport Invest Gergely Sántha.

Po Dunajskej Strede a Komárne má byť Rimavská Sobota už tretím mestom na Slovensku, kde sa z maďarských zdrojov investujú väčšie sumy do rozvoja futbalu. Informáciu pre Rimava.sk potvrdili aj v domácom klube MŠK Rimavská Sobota. „Verím, že tento rok začneme s prestavbou futbalového štadiónu, a že to pomôže celému regiónu, od Veľkého Krtíša až po Košice,“ povedal pre Rimava.sk konateľ MŠK Rimavská Sobota Miroslav Bitala, podľa ktorého sa ich doterajšie aktivity v klube stretli s bohatšou odozvou z maďarskej strany, ako očakávali. Každopádne to podľa neho zvýši záujem o futbal v Rimavskej Sobote. „Mladí hráči, ktorí sem k nám budú chcieť prísť hrať, budú mať vytvorené zázemie na najvyššej úrovni,“ priblížil. Zároveň spomenul, že v súčasnosti je vec v štádiu príprav rámcových zmlúv, majú sa stretnúť ešte s vedením mesta, kde majú byť dohodnuté podmienky a neskôr aj s poslancami. „Budem rád, keď to dopadne dobre,“ zdôraznil Bitala, ktorý je zároveň poslancom mestského zastupiteľstva. Ako podotkol, mesto nebude mať zvýšené náklady na futbal, z financií má byť hradená nielen prestavba športového komplexu, ale aj chod samotnej akadémie. „Je to dlhodobý zámer,“ zdôraznil.

Podľa športového riaditeľa mládeže MŠK Rimavská Sobota Richarda Rubinta, v klube Diósgyőr hrával roky a stále tam majú dobré kontakty, oslovovali ich preto k spolupráci už dávnejšie. Ako ďalej Rubint pre Rimava.sk uviedol, v hre boli aj iné mestá, no podarilo sa im investíciu nasmerovať napokon do Rimavskej Soboty. „Dúfame, že to dobre dopadne. Financie boli, len nevedeli, ktorým smerom sa majú obrátiť. Napokon sme aj zapadli do ich profilu a možno k tomu dopomohlo aj to, že ma tam poznali. Zhoda okolností,“ zhodnotil Rubint, ktorý pôsobil aj v Rimavskej Sobote a v súčasnosti šéfuje mládeži. Zároveň podotkol, že dohoda je vo finálnej fáze a po zlepšení podmienok pre futbal budú centrom pre juhovýchod Slovenska. Po finalizovaní projektovej dokumentácie by malo dôjsť k zbúraniu terajšieho futbalového stánku v meste a postaveniu nového, ako aj k výstavbe novej krytej futbalovej haly a niekoľkých ihrísk, posilňovne či ubytovacích kapacít.

Podľa informácií portálu Borsod Online, športový rozvojový plán maďarského futbalového klubu DVTK (Diósgyőr) dostal od maďarskej vlády podporu 9,974 miliárd forintov (okolo 33 mil. eur). Vláda o tom rozhodla ešte 25. júla 2017. Tento plán mal štyri projektové časti. Obnovená tak má byť futbalová infraštruktúra v Egri a Salgótarjáne, v Diósgyőri postavia multifunkčnú športovú halu a vytvoriť majú aj futbalovú akadémiu na južnom Slovensku.

Zdroj: Rimava.sk, Borsod Online, FOTO: mskrimavskasobota.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross