No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. Sobote úradovala meningitída, zomrelo trojročné dieťa

nemocnica-rsPo tragickej udalosti v obci Hajnáčka, kde zomrelo iba ročné dievčatko, si tento týždeň vyžiadal ďalší mladý ľudský život. Na meningokokovú meningitídu umrelo trojročné dieťa. „Umrelo aj napriek intenzívnej zdravotnej starostlivosti a resuscitácii,“ uviedla pre Rimava.sk hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová.

Podľa jej slov dieťa, z mnohopočetnej rodiny z osady s veľmi nízkym hygienickým štandardom, po návšteve pohotovosti prijali na Detské oddelenie v rimavskosobotskej nemocnici s klinickými príznakmi meningokokovej infekcie. „Dieťa malo pocit nevoľnosti s nutkaním na zvracanie, dehydratáciu a teplotu do 39 stupňov Celzia,“ priblížila Tolnayová a dodala, že zoskupenie týchto príznakov je jedna z foriem meningokokovej meningitídy - hnisavý zápal mozgových blán, najrýchlejšie infekčné smrtiace ochorenie.

Ako ďalej informovala po dvoch hodinách hospitalizácie sa klinický stav pacienta náhle zhoršil a začali mu zlyhávať orgány. „Toto ochorenie bolo diagnostikované len na základe klinickej symptomatológie bez laboratórneho potvrdenia prípadu,“ povedala hovorkyňa, podľa ktorej odborní pracovníci epidemiológie RÚVZ v Rimavskej Sobote ihneď vykonali epidemiologické vyšetrenie v ohnisku nákazy.

„Meningokoková choroba má často ťažký až prudký priebeh s vysokou úmrtnosťou. Osud pacienta závisí od včasnej diagnostiky a liečby. V rámci protiepidemických opatrení v ohnisku nákazy priamym kontaktom bol nariadený v bydlisku dieťaťa lekársky dohľad a zabezpečené profylaktické podanie antibiotickej terapie,“ dodala na záver Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross