No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. SOBOTE začne fungovať denný stacionár pre zdravotne postihnutých

V Rimavskej Sobote začne fungovať prvé coworkingové centrum pre zdravotne postihnutých ako denný stacionár, Veronika. Svoje brány otvorí od 1. januára budúceho roka na Svätoplukovej ulici 40, jeho kapacita bude maximálne 15 klientov.„Ide o prvé centrum takéhoto druhu na Slovensku. Je to priestor, kde skupina ľudí realizuje samostatne svoje nápady, ale zároveň spoločne zdieľajú priestory, techniku, poradenskú podporu, vzdelávacie príležitosti, vzájomnú podporu, ale aj spoločné spoločenské aktivity. “ povedal pre Rimava.sk Daniel Kojnok, zakladateľ Občianskeho združenia Centrum pre rozvoj zamestnanosti, podľa ktorého nepôjde o štandartné centrum, ale špecialne prispôsobené potrebám a možnostiam handicapovaných ľudí.

Podľa jeho slov víziou centra je vytvoriť motivačné, kreatívne a bezpečné prostredie pre ľudí so zdravotným postihnutím. Ako poznamenal klientom sa môže stať človek, ktorý má posúdený stupeň odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby, minimálny 2. stupeň, alebo zdravotné postihnutie klienta je posúdené vo výške nad 40 percent. „Klient by sa mal vedieť o seba samoobslužne postarať,“ dodal Kojnok.

Denný stacionár môže podľa Kojnoka klient navštevovať kedykoľvek. „Podľa svojich osobných potrieb a záujmu aj každý deň alebo raz za týždeň či raz za mesiac,“ priblížil a dodal, že s klientom budú komunikovať aj na diaľku.

Poplatok za pobyt v centre je podľa Kojnoka symbolický, päť eur na mesiac. „V cene však nie je zahrnuté stravovanie, ktoré v prípade záujmu vieme zabezpečiť v bezbariérovej jedálni Sociálnej poisťovne Rimavská Sobota, alebo si klient môže jedlo priniesť sám,“ avizuje Kojnok, podľa ktorého centrum ponúkne aj množstvo aktivít, ktoré majú predovšetkým za úlohu sociálne začleniť klienta do bežného života v spoločnosti či na trh práce.

 

Zdroj: Rimava.sk, OZ Centrum pre rozvoj zamestnanosti


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross