No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V regióne Gemer-Malohont máme dve Stavby roka 2016

perex-zbojskaRegión Gemer-Malohont je bohatý nielen na prírodné scenérie, ale môže sa pýšiť aj rôznymi historickými či novými stavbami. Dve z nich získali ocenenia na súťaži Stavba roka 2016 uplynulú stredu, 22. marca, počas gala večera k otvoreniu veľtrhov Coneco a Racioenergia v priestoroch bratislavskej Incheba Expo Arene. Ceny udelila odborná porota s medzinárodnou účasťou po preštudovaní zaslanej technickej dokumentácie stavieb a na základe ich obhliadky. A ktoré stavby z nášho regiónu patria medzi Stavby roka 2016?

Cenu ministerstva dopravy a výstavby SR získala rekonštrukcia cesty I/72 Zbojská, sedlo – Tisovec, Čertova dolina. Cena bola udelená odbornou porotou za celospoločenský prínos k rozvoju regiónu a cestovného ruchu, vysokú kvalitu stavebných prác technicky náročných konštrukcií, za zohľadnenie environmentálnych aspektov pri riešení technického vybavenia diela a výrazné zvýšenie bezpečnosti a plynulosti premávky. Zhotoviteľom stavby bol Doprastav, pričom celkové náklady sa vyšplhali na viac ako 17 mil. eur bez DPH. Rekonštrukcia stavby trvala od mája 2013 do novembra 2015.

Druhú cenu udelila odborná porota zrekonštruovanej Synagóge v Lučenci. Pýcha Lučenca získala Cenu únie miest Slovenska, a to za použitie inovatívnych reštaurátorských postupov, progresívnu prezentáciu zachovaných a obnovených architektonických detailov, úspešné zvládnutie náročného technického riešenia sanácie jednotlivých konštrukcií objektu, vysokú kvalitu výsledného diela z pohľadu zachovania jej kultúrno-historickej hodnoty a za významný prínos pre rozvoj kultúry v meste Lučenec a v jeho okolí. Rekonštrukcia trvala od mája do októbra 2015. Celkové náklady predstavovali viac ako 2 mil. eur bez DPH.

Pozrite si komorný koncert ZUŠ v Lučenci počas otvorenia synagógy

Pre Synagógu je to už štvrté ocenenie. V minulom roku získala táto stavba cenu časopisu Revue Pamiatky a múzeá za rekonštrukciu a adaptáciu. Druhou cenou, ktorú si prevzali v novembri 2016 je cena Eugena Barkánya. „Mesto Lučenec ju získalo od Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí na Slovensku,“ uviedla pre Rimava.sk hovorkyňa Lučenca Michaela Hrnčiarová. Ako ďalej spomenula, treťou bola cena Fénix, ktorú udelilo Ministerstvo kultúry SR za obnovu národných kultúrnych pamiatok za rok 2015. Cenu si podľa Hrnčiarovej prevzali v polovici decembra v Bratislave. „Pri tejto príležitosti bolo mesiac pred odovzdávaním cien spustené aj internetové hlasovanie a mesto Lučenec za obnovenú synagógu získalo divácku cenu,“ priblížila hovorkyňa a dodala, že ocenenia sú pre samosprávu zadosťučinením za všetku snahu a realizáciu rekonštrukcie synagógy.

Zdroj: Rimava.sk, stavbaroka.eu


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross