No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V regióne zúri chrípka, kvôli nej sú zakázané návštevy v nemocnici v R. Sobote

V regióne Gemer-Malohont ako aj v celom Banskobystrickom kraji zúri chrípka. Z 13 okresov kraja sa až v 10-tich vyskytujú lokálne epidémie a tak sa Banskobystrický kraj dostal aktuálnym výskytom týchto ochorení medzi prvé kraje v chorobnosti v SR. Rimava.sk o tom informovala Mária Tolnayová hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Podľa jej slov najvyšší počet chorých na rôzne respiračné choroby je v rámci regiónu v okrese Veľký Krtíš, Lučenec a Rimavská Sobota. Chrípka a jej podobné ochorenia najviac postihli obyvateľov okresu Lučenec. „Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, nasleduje veková skupina detí základných škôl (6- až 14-ročných) a skupinu najmenších od 0 do 6 rokov. Najmenej prípadov ARO aj chrípky sa vyskytuje medzi seniormi,“ priblížila a dodala, že v uplynulom týždni kvôli vysokej chorobnosti zatvorili v rámci BBSK 26 materských a základných škôl, a to v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Krupina, Poltár, Revúca, Veľký Krtíš, Zvolen a Žiar nad Hronom. „Zatvorené sú aj nemocnice s poliklinikou v Revúcej, Rimavskej Sobote a vo Veľkom Krtíši. Z tých istých dôvodov je pre návštevy uzavretý aj Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši,“ avizovala hovorkyňa.

„Chrípka každoročne spôsobí na Slovensku niekoľko tisíc ťažkých komplikácií – zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, neurologické ochorenie, z ktorých mnohé vyžadujú hospitalizáciu. Tieto ochorenia môžu mať trvalé zdravotné následky. Chrípkové ochorenie by preto ľudia nemali podceňovať a každé chrípkové a chrípke podobné ochorenie by mali vyležať a adekvátne liečiť pod dozorom lekára,“ zdôrazňuje vedúca odboru hygieny detí a mládeže Katarína Slotová z RÚVZ Banská Bystrica.

Chrípka je závažné, vírusové, vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré prebieha každoročne v epidémiách najmä v zime a na začiatku jari v chladnom počasí, keď narastá riziko prechladnutia organizmu a ľudia sa viac zdržujú v uzatvorených priestoroch. Pôvodcom ochorenia je chrípkový vírus, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní. Veľké množstvo vírusu vylučovaného dýchacími cestami chorého a malá dávka vírusov potrebná na vyvolanie infekcie, sú jednou z príčin rapídneho šírenia sa chrípky. Chrípka sa teda šíri vzduchom, vírus vstupuje do tela dýchacími cestami, ale osoby sa môžu nakaziť aj kontaktom s predmetmi kontaminovanými výlučkami z dýchacích ciest a následným dotykom sa svojich úst alebo nosa (podávanie rúk, uteráky, použité vreckovky, predmety bežného používania, kľučky od dverí). Inkubačná doba, teda doba, ktorá uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia sa prvých príznakov ochorenia je 1-3 dni.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross