No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Revúckom okrese chce investor vybudovať hydinovú farmu

Foto ilustračná. Zdroj: pixabay.com/munzelminka

HUCÍN – V Revúckom okrese, v obci Hucín, chce investor vybudovať farmu s priemyselným chovom, ktorý bude zameraný na výkrm hydinových brojlerov.

"Brojler je všeobecné označenie pre zvieracie plemená vyšľachtené pre čo najväčšiu a najrýchlejšiu produkciu mäsa. Najčastejšie sa používa v spojení s hydinou, najmä so sliepkami, respektíve kurčatami," uvádza sa v zámere spoločnosti P M, s.r.o., ktorý bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Farma by podľa zámeru mohla byť umiestnená v areáli hospodárskeho strediska Hucín, kde sú aj ďalšie poľnohospodárske stavby. "Množstvo jatočnej hydiny sa realizáciou predkladaného projektu očakáva na úrovni 4 200 až 5 000 ton za rok. Navrhovaná činnosť teda umožňuje rozvoj poľnohospodárskej produkcie a výroby hydinového mäsa. Činnosť tiež prispeje k zvýšeniu sebestačnosti výroby potravín v SR," priblížila spoločnosť v zámere.

Článok pokračuje pod reklamou


Firma uvádza, že by sa mohli na farme vychovať približne dva milióny kurčiat za rok. Očakáva, že finančné prostriedky na realizáciu budú predstavovať osem miliónov eur. Na hydinovej farme plánuje kurčatá v chovateľských halách ustajniť voľne na hlbokej podstielke. Celkový jednorazový zástav chovu brojlerov predstavuje 300 000 až 400 000 kusov a predpokladá šesť turnusov chovu v každej hale, čo je 1 800 000 až 2 400 000 kusov brojlerov ročne.

Realizácia výstavby v súčasnosti závisí na ukončení procesu EIA a získaní príslušných povolení. Trvať by mala približne 24 mesiacov od začatia výstavby. Firma by následne chcela zamestnať osem ľudí.

"Existujúca zástavba v rámci hospodárskeho strediska Hucín sa postupne realizovala od 60-tych rokov minulého storočia. Existujúcu zástavbu tvoria hlavne ustajňovacie výrobné objekty a sklady krmív, ktoré sú prízemné, halového typu, so sedlovými strechami. Administratívno-prevádzková budova je dvojpodlažná. Novostavby budú prízemné haly so sedlovými strechami. Prestavované objekty, sú bývalé ustajňovacie objekty pre hovädzí dobytok," vysvetľujú v zámere.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross