No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Rimavskej Bani chcú vybudovať návštevnícke centrum Gotickej cesty

Vizualizácia možného budúceho návštevnckeho centra. Zdroj: Rim. Baňa

RIMAVSKÁ BAŇA – Evanjelický a. v. cirkevný zbor v Rimavskom Brezove spoločne s obcou Rimavská Baňa a so združením Gotická cesta hľadá nové využitie pre prízemie v historickej evanjelickej fare pod kostolom.

Spoluprácou by chceli vytvoriť návštevnícke centrum pre rimavský okruh Gotickej cesty. "Ako nástupné miesto pre prehliadky kostolov, sprevádzané výlety po gotických kostoloch rimavského okruhu, zážitková expozícia rimavského okruhu Gotickej cesty s presahom na informovanie o 12 kostoloch zapísaných na zoznam Európske dedičstvo aj na iných okruhoch," uviedla obec na svojej stránke.

Projektový zámer predložili koncom apríla Kooperačnej rade UMR Rimavská Sobota. "Máme zámer vybudovať moderné návštevnícke centrum, ktoré by bolo vstupnou bránou do Rimavského okruhu Gotickej cesty bude spoločným projektom evanjelickej cirkvi a obcí, cieľom je posilňovanie miestnej identity a sprístupnenie týchto skvostov návštevníkom pútavým a udržateľným spôsobom," informovala samospráva.

Článok pokračuje pod reklamou


Okrem rekonštrukcie stavby pri zachovaní jej pamiatkovej hodnoty je súčasťou zámeru aj architektonické riešenie interiéru vrátane interaktívnej expozície s video a audio projekciou zameranou na stredoveké nástenné maľby v dotknutých sakrálnych pamiatkach. Súčasťou nového centra by mala byť aj vstupná hala a kaviareň či zborová miestnosť.

"Realizácia predloženého projektového zámeru reaguje na potreby zlepšenia infraštruktúry podporujúcej rozvoj kultúrneho cestovného ruchu, ako aj obnovu a zachovanie sakrálnych pamiatok, ktoré sú Gotickou cestou spojené do tematickej trasy. Zároveň rieši problém chýbajúceho nástupného miesta pre prehliadky kostola v Rimavskej Bani, zázemie pre návštevníkov a sprevádzané výlety po gotických kostoloch rimavského okruhu, ako aj modernú a zážitkovú formu interpretácie kultúrneho dedičstva, ktoré tieto pamiatky predstavujú," dodala obec.

Budova fary v Rimavskej Bani. Zdroj: Rim. Baňa

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross