No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Rimavskej Sobote bude jedno z prvých centier pre kontakt so štátom

Rimavská SobotaV Rimavskej Sobote zriadi ministerstvo vnútra jedno z prvých klientskych centier pre kontakt občanov so štátnymi úradmi. Rovnako ako v ďalších deviatich mestách by malo byť otvorené počas prvého štvrťroka budúceho roka. Informovala o tom Dana Pohlodová z ministerstva vnútra. To, v ktorej budove bude sídliť rimavskosobotské klientske centrum, zatiaľ nie je jednoznačné.  "V meste Rimavská Sobota uvažujeme nad viacerými nehnuteľnosťami v majetku štátu, vrátane budovy Sociálnej poisťovne, ktorá je vo výbornom stave s vyhovujúcimi možnosťami parkovania," uviedla pre Rimava.sk Pohlodová. Ako podotkla, rokovania však stále prebiehajú.

Prvé klientske centrum pre kontakt občanov so štátnymi úradmi otvoria na Slovensku už začiatkom budúceho mesiaca, v Nitre, v priestoroch okresného úradu. Zatiaľ funguje ako pilotný projekt, kde sa školia pracovníci pre ďalšie centrá. Tie chce ministerstvo najbližšie otvárať okrem Rimavskej Soboty aj v Galante, Topoľčanoch, Banskej Štiavnici, Kežmarku, Sabinove, Snine, Starej Ľubovni, Stropkove a Svidníku.

Klientske centrá sú súčasťou reformy štátnej správy ESO. Vízia rezortu vnútra je, že občan navštívi takéto pracovisko úradu iba raz, keď jednoduché podanie vybaví ihneď a pri zložitejšej agende bude s informáciami pracovať samotný úrad. Nie občan, ale centrá majú komunikovať s relevantnými úradmi a občanom potom doručiť finálny produkt, napríklad doklad, rozhodnutie alebo konkrétnu službu. Záležitosti by sa mali dať vybaviť cez klientske centrum kdekoľvek na Slovensku, nielen v okrese trvalého bydliska.

Od 1. októbra vzniklo v rámci reformy na Slovensku 72 okresných úradov, ktoré nahradili doterajších 50 obvodných úradov. Zanikli obvodné úrady životného prostredia, obvodné pozemkové úrady, obvodné lesné úrady, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie a správy katastra. Ich kompetencie a zamestnancov preberali jednotlivé okresné úrady.

Nový rimavskosobotský okresný úrad sídli v bývalom župnom dome. Po novom má osem odborov, do jednej budovy sa však zatiaľ nesťahovali.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross