No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Rimavskej Sobote už dnes ožije zabudnutá technika modrotlače

17. januára 2020 | |  | 

Zabudnutá technika starého remesla modrotlače ožije už koncom tohto týždňa v Dome kultúry vďaka Lucii Dovalovej, rodáčky z neďalekého Klenovca. Na Slovensku sú iba traja skutoční majstri tohto tradičného remesla, medzi ktorými nájdeme aj jej meno. V roku 2017 ju Ústredie ľudovej umeleckej výroby oficiálne pripočítal k výrobcom modrotlače.

Mestské kultúrne stredisko všetkých pozýva už tento piatok, 17. januára na otvorenie výstavy modrotlače tejto šikovnej remeselníčky a autorky do Galérie Ganevia. Okrem Lucie a Kristíny Dovalovej, tu budú svoje diela vystavovať aj Anna Lehocká a Vanesa Berkyová. Vernisáž je naplánovaná na 16:00 hod. a bude spojená s módnou prehliadkou modrotlačovej kolekcie žiačok chemického krúžku Kremík zo spomínanej ZŠ v Badíne, ktorý Lucia vedie. Výstavu si v Dome kultúry budete môcť pozrieť do konca februára.



V sobotu, 18. januára od 9:00 do 12:00 hod. bude prebiehať v priestoroch Domu kultúry tvorivá dielnička modrotlače pod vedením Lucky Dovalovej. Približne 20-tim účastníčkam lektorka priblíži základy tohto zabudnutého remesla, podelí sa o svojský štýl nanášania rezervy na plátno štetcom, ručným maľovaním. Každá z účastníčok si techniku vyskúša a vyrobí si vlastnú modrotlačovú drobnosť.

Lucia Dovalová (40) v súčasnosti žije v Badíne pri Banskej Bystrici, kde sa ako evanjelická farárska rodina prisťahovali za služobnými povinnosťami manžela. Vyštudovala chemické inžinierstvo na FCHPT STU v Bratislave, neskôr výtvarné umenie na UMB v Banskej Bystrici. Pôsobí ako učiteľka chémie a výtvarnej výchovy v ZŠ v Badíne. Vedie chemický a výtvarný krúžok pre deti. Modrotlač je jedna z jej viacerých aktivít, ktorým sa venuje individuálne, ale i v rámci projektov s deťmi. Okrem nej fotografuje kryštály chemických látok v polarizovanom svetle, venuje sa textilnému dizajnu, ktorého podstata tkvie práve v spomínaných kryštáloch, s dcérou pracuje na bublinovej show a vývoji zmesi na megabubliny, pripravujú ručný papier z rastlinných vlákien a papierové šperky; venuje sa makrofotografii – zamrznuté bubliny, snehové vločky, kvapky vody a iné, pracuje na projekte prípravy ekokozmetiky a destilácii esenciálnych olejov z rastlín… – všetky spomínané aktivity v drvivej väčšine so žiakmi zo základnej školy. Viac sa môžete dozvedieť aj na tejto stránke.

Modrotlač je tradičný spôsob úpravy plátna, ktorého výsledkom je biely vzor na modrej látke. Podstata spočíva v prekrytí niektorých miest plátna, ktoré majú ostať vo finálnom prevedení biele, špeciálnou zmesou. Táto zmes sa po namočení plátna vo farbiacej zmesi indiga nemôže rozpustiť alebo odlúpnuť, ale musí ostať prilepená na plátne, a tak ho „ochrániť“, zarezervovať na potlačených miestach pred farbou. Po opraní nafarbenej látky v kyslom roztoku sa zmes rozpustí a miesta pod ňou, teda vzor ostane biely. Odlišnosť modrotlače Lucie Dovalovej tkvie v spôsobe nanášania rezervy na plátno. Obrazce na plátno nanáša štetcom, teda nie pečiatkou či vopred určenou matricou. Nanášanie rezervy štetcom je o čosi náročnejšie na čas, presnosť a jasné kontúry „maľby“. Na druhej strane tvorcovi dáva slobodu vo vyjadrovaní. Lucia Dovalová sa venuje hlavne tvorbe ľudových motívov, ktoré sú odjakživa inšpirované tvarmi pochádzajúcimi z prírody – kvety, listy, stonky, špirály, zvieratká, bodky… Ale začínajú používať v modrotlači aj písmo.

Zdroj: MsKS v Rimavskej Sobote


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross