No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V rimavskosobotskej nemocnici prebieha kampaň Jesenná kvapka krvi

Foto ilustračné. Zdroj: pixabay.com

RIMAVSKÁ SOBOTA – Nemocnica Svet zdravia v Rimavskej Sobote dnes (18. septembra) odštartovala špeciálnu akciu – Jesenná kvapka krvi, ktorá potrvá až do 25. septembra.

Počas odberových dní v pondelok a utorok môžete krv darovať od 7:00 do 10:00 a v piatok od 7:00 do 11:00. Vítaní sú aj prvodarcovia a pre všetkých, ktorí sa rozhodli počas špeciálnej akcie pomôcť, si nemocnica pripravila aj pozornosť v podobe darčekov na posilnenie imunity.

Článok pokračuje pod reklamou


Samotný odber krvi trvá spravidla päť až šesť minút, maximálne desať minút. Darca počas neho daruje asi 450 mililitrov krvi. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, prípadne 65 rokov u viacnásobného darcu krvi. Prípustná dolná hranica hmotnosti darcu je 50 kilogramov. O podrobnejších náležitostiach rozhodne lekár pri vyšetrení pred samotným odberom.

Špeciálna príprava na odber nie je potrebná, avšak deň pred odberom by darca nemal vykonávať náročnú fyzickú činnosť, napríklad navštíviť posilňovňu, mal by dodržiavať dostatočný pitný režim či jesť ľahkú stravu. V deň pred odberom je dobré vypiť aspoň pol litra tekutiny, darca tiež nemá prísť nalačno a vhodné je zjesť ľahké raňajky.

Zdroj: Svet zdravia

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross