RIMAVSKÁ SOBOTA - Vďaka podpore Fondu na podporu umenia sa Gemersko-malohontskému múzeu v Rimavskej Sobote podarilo získať jedinečný súbor 21 drevených kyjatických hračiek, ktoré vyrobil majster ľudovej umeleckej výroby Ladislav Hedvigi z Rimavských Zalužian. Tieto unikátne predmety budú v septembri 2024 vystavené ako Predmet mesiaca v priestoroch múzea.
"Kyjatické hračky, ktoré preslávili obec Kyjatice v okrese Rimavská Sobota počas 20. – 30. rokov 20. storočia, sú dnes cenným kultúrnym dedičstvom. Zatiaľ čo v roku 1977 tvorili poslední kyjatickí výrobcovia Ján Petráš a Ján Beňo, tradíciu obnovil v 80. rokoch Ján Ulický z Rimavských Zalužian. Na jeho prácu neskôr nadviazali Anton Oboňa z Lazian pri Prievidzi a majster ľudovej umeleckej výroby Rudolf Stehlík z Veľkých Teriakoviec," informovala Ľudmila Pulišová, etnografka múzea.
Článok pokračuje pod reklamou
Dnes v regióne Gemer-Malohont pôsobí jediný výrobca kyjatických hračiek – Ladislav Hedvigi. S výrobou začal v roku 2012 a odvtedy sa venuje zachovaniu a rozvoju tejto vzácnej remeselnej tradície. Pri tvorbe kladie dôraz na používanie starých technologických postupov, ktoré získal štúdiom literatúry, terénnym výskumom v Kyjaticiach, učením sa od majstrov Antona Oboňu a Rudolfa Stehlíka, ako aj skúmaním zbierok v múzeách.
"Hračky Ladislava Hedvigiho sú vyrobené z bukového dreva, pričom používajú tradičné techniky. Po načrtnutí kontúr hračiek na dosky, ich vypíli, opracuje a následne farebne upraví vodným moridlom. Typické ornamenty vytvára špeciálnym kružidlom ukončeným rydlom," doplnika Ľudmila Pulišová. V roku 2019 získal jeho výrobok certifikát Regionálny produkt Gemer-Malohont a v tom istom roku boli kyjatické hračky zapísané do zoznamu chránených označení pôvodu výrobku.
Ladislav Hedvigi pravidelne prezentuje výrobu kyjatických hračiek na regionálnych aj celoslovenských podujatiach. V roku 2020 reprezentoval Slovensko a región Gemer-Malohont na svetovej výstave Expo 2020 v Dubaji. Za svoje úspechy a prínos k zachovaniu tradičného remesla získal v roku 2021 titul majster ľudovej umeleckej výroby.
Akvizíciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
NENECHAJTE SI UJSŤ