No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Tornali idú bojovať proti nelegálnym skládkam kamerami, nezabúdajú ani na prevenciu

22. apríla 2016 |  | | | |

tornala-triedenie-odpadu Ľudia, ktorí vyvážajú odpad do prírody a rozširujú nelegálne skládky, môžu byť prichytení pri čine, v odhalení by mali pomôcť kamery mestského monitorovacieho systému v Tornali. O zámere rozšírenia kamerového systému na problémové lokality Rimava.sk informoval prednosta mestského úradu Ladislav Nagy. Ako ďalej spomenul, v súčasnosti funguje už pár mesiacov v meste 12 kamier. „Rozhodli sme sa však, že namontujeme aj ďalšie tri,“ povedal Nagy, podľa ktorého kamery sledujú online a k dispozícii majú aj záznam. Prednosta zároveň dodal, že ide o miesta, kde opakovane dochádza k ilegálnemu skládkovaniu odpadu aj po tom, ako to vyčistia. Ide o miestnu časť Králik, Cintorínska či Odborársku ulicu. Investícia do rozšírenia kamerového systému podľa Nagya ich bude stáť približne dvetisíc eur, prevažne ide však o náklady na rozšírenie hardvéru k uchovávaniu množstva dát.

Odpadu sa venovali aj poslanci mestského zastupiteľstva v Tornali, podľa prednostu prijali na uplynulom aprílovom rokovaní všeobecne záväzné nariadenie o nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom na území mesta. Ako prednosta podotkol, nariadenie vyplýva zo zákona a kladie sa v ňom oveľa väčší dôraz na selektovanie, vrátane bioodpadu, verejnej zelene ale aj iných odpadov, ako domáci olej či pozostatky jedál. „Dosť nás to zaťažuje, no literu zákona však naplniť musíme, ako aj dodržiavať nariadenia,“ zdôraznil Nagy.
Samospráva podľa prednostu v súčasnosti realizuje aj verejné obstarávanie na vývoz odpadu. „Zatiaľ to u nás robí firma Brantner a sme spokojní s ich službami,“ povedal prednosta a dodal, že v meste sa zameriavajú aj na informovanie verejnosti ako triediť odpad, formou letákov ale aj prezentačnými akciami Brantneru u žiakov na školách. „Bolo to veľmi zaujímavé a tiež aj poučné. Vítame takéto aktivity, treba vychovávať aj obyvateľstvo a klásť dôraz na triedenie odpadu,“ uzavrel Nagy.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross