No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Otvorené väzenské oddelenie na Sabovej nepatrí k preplneným

otvorené oddelenie SabováZatiaľ čo niektoré väznice na Slovensku majú prekročené svoje kapacity, otvorené oddelenie Sabová k preplneným nepatrí. Podľa štatistík, ktoré zverejňuje Zbor väzenskej a justičnej stráže SR, za posledný polrok nebola ani v jednom mesiaci presiahnutá kapacita zariadenia.

Ako pre Rimava.sk potvrdil Michal Čička z Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže, otvorené oddelenie Rimavská Sobota - Sabová má vytvorené miesta pre 79 odsúdených. „Aktuálny stav je 69 odsúdených zaradených na výkon trestu odňatia slobody do ústavu s minimálnym stupňom stráženia,“ informoval v závere júla Čička. Podľa jeho slov takmer všetci pracujú. „Desať odsúdených je zaradených na pracoviskách vnútornej prevádzky (kuchyňa, údržba, sklady) a 56 odsúdených na pracoviskách stredísk vedľajšieho hospodárstva,“ uviedol a dodal, že ide o pomocné upratovacie a stavebné práce vykonávané na zmluvnom základe a práce spojené s pestovaním zeleniny, chovom ošípaných a oviec ako aj  práce pri porážaní zvierat na bitúnku.

Otvorené oddelenie Sabová patrí pod Ústav na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce.
Medzi zariadeniami s prekročenou kapacitou je ústav v Levoči či Ružomberku. Vláda sa v júli zaoberala aktualizovanou Koncepciou väzenstva. Podľa predloženého materiálu je základným problémom práve dlhodobo nepriaznivý vývoj počtov väznených osôb a s ním spojené prekračovanie ubytovacích kapacít, veľmi nepriaznivý technický stav a veková štruktúra objektov a zariadení v správe väzenstva.  Vo väzniciach si k záveru júna odpykávalo trest približne 8 900 odsúdených, takmer polovica z nich v ústavoch s minimálnym stupňom stráženia.  Ako informovala agentúra SITA, na konci minulého roka bolo vo väzeniach 9 542 ľudí. Po amnestii, ktorú udelil prezident Ivan Gašparovič pri príležitosti 20. výročia vzniku SR, opustilo ich brány takmer osemsto väzňov. Počet odsúdených osôb v ústavoch na výkon trestu však odvtedy opäť stúpol.

.

Z otvoreného oddelenia Sabová pri Rimavskej Sobote bolo vďaka prezidentskej amnestii prepustených osem odsúdených, ďalším siedmim bol amnestovaný jeden z trestov, čo znamená, že  bol skrátený celkový koniec trestu. Väčšina prípadov sa týkala trestného činu krádeže. Pre Rimava.sk to uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Silvia Svitková.

Ukazovateľom stavu kriminality a aplikácie trestnej politiky štátu je index väzenskej populácie, teda počet väznených osôb na 100 tisíc obyvateľov. Tento index na Slovensku za posledné roky stúpa, aktuálne dosahuje hodnotu 205 väznených na 100 tisíc obyvateľov, pričom napríklad v roku 2005 to bolo 173 väznených. Ministerstvo spravodlivosti odhaduje, že do konca roka 2016 dôjde k nárastu stavu väzenskej populácie približne o 1400 osôb.
Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross