No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vďaka unikátnemu projektu a dotácii od štátu čaká žiakov vo Fiľakove rok plný kultúrnych zážitkov

Foto archívna.

FIĽAKOVO – Fond na podporu umenia vyhlásil koncom roku 2023 mimoriadnu výzvu na predkladanie žiadostí v podprograme Umenie pre školy, ktorá mala nahradiť doterajšiu dotačnú schému, takzvané kultúrne poukazy. Vo výzve uspelo aj Fiľakovo, ktoré získalo dotáciu vo výške 10 000 eur.

Mestské kultúrne stredisko (MsKS) vo Fiľakove po oslovení všetkých škôl pôsobiacich na území mesta, ako aj potenciálnych poskytovateľov kultúrnych produkcií z rôznych oblastí, podalo projekt s názvom „Umením k sociálnej inklúzii“.

Článok pokračuje pod reklamou


Práve vďaka nemu budú mať žiaci základných škôl, ako aj študenti gymnázia a SOU vo Fiľakove rok 2024 plný kultúrnych zážitkov.

"V prvom polroku sa ako prvé uskutoční divadelné predstavenie v anglickom jazyku pre študentov gymnázia a vybraných žiakov SOU. Zaujímavú autorskú frašku s názvom Masterclass with Shakespeare prinesie koncom februára do Fiľakova skupina hercov z dielne Bridgin’Drama. V tomto nevšednom predstavení môžu diváci nazrieť do zákutí Shakespearových hier z pohľadu troch hercov, z ktorých každý chce byť Shakespeare. Pred očami obecenstva sa zrodí alžbetínske divadlo a v divadelnom kvíze môžu záujemcovia spoznať mnohé z bardových hier, ktoré sú nesmierne aktuálne a živé aj po 400 rokoch. Po predstavení prebehne so študentmi diskusia na tému alžbetínske divadlo a divadlo ako také," informovala Eva Tóthová z MsKS vo Fiľakove.

V apríli sa môžu tešiť do divadla žiaci druhého stupňa základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským, keď profesionálne divadlo zo Šalgótarjánu (Zenthe Ferenc Színház) prinesie do Fiľakova známe a najvyhľadávanejšie dielo Kálmána Mikszátha. "Dáždnik Svätého Petra je príbeh o tajomnom červenom dáždniku, ktorým podľa legendy ochránil Svätý Peter osirelú sestru hlohovského farára pred prudkým lejakom. Súčasťou projektu je okrem divadelného predstavenia aj vzdelávanie, v rámci ktorého sa vo forme otázok a odpovedí objasní, ako vzniká inscenácia a predstavia sa tiež jednotlivé divadelné profesie," uviedla Tóthová.

V ďalšej časti roka 2024 čaká starších žiakov aj tanečné predstavenie z repertoáru Tanečného divadla Ifjú Szivek s názvom Kukučie vajíčko 2, ktoré spracováva tradičnú tanečnú kultúru národností žijúcich v strednej Európe. Pred samotným predstavením, ako súčasť projektu, bude deťom priblížená tematika folklóru. Žiaci prvého stupňa základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským sa môžu tešiť na najnovšiu rozprávku Kráľ Hapci, z dielne Divadla Jókaiho v Komárne, ako aj na krátke rozprávanie o divadle ako takom.

Pripravuje sa tiež hudobno-náučno interaktívny program pre študentov základných a stredných škôl pod názvom Škola Ro(c)ku, ktorý sa zaoberá vývojom gitarovej hudby od swingu, cez country, blues až po moderný rock. 

V Mestskom kultúrnom stredisku vo Fiľakove už prebehlo divadelné predstavenie pre žiakov prvého stupňa základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským, s názvom O rastlinách, zvieratách a ľuďoch, v podaní Nového divadla z Nitry. Začiatkom marca opäť navštívia Fiľakovo s predstavením Zlodejka kníh, ktoré je určené pre žiakov druhého stupňa a tiež aj pre žiakov SOU a slovenských gymnazistov. Tieto predstavenia tiež podporil Fond na podporu umenia v rámci rovnakej výzvy, len úspešným uchádzačom bolo v tomto prípade samotné Nové divadlo v Nitre.

Vstup na všetky tieto podujatia je vďaka podpore Fondu pre podporu umenia pre školy bezplatný. "Cieľom projektu je najmä sprístupniť kultúru deťom a mládeži, čiže budúcej generácii návštevníkov a zároveň ich motivovať, aby si vytvorili vzťah ku kultúre a v budúcnosti z vlastnej iniciatívy navštevovali rôzne kultúrne podujatia. Dúfame, že tento cieľ sa nám bude dariť spoločnými silami napĺňať," dodala Tóthová.

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko Fiľakovo

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross