No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Veľké sčítanie obyvateľstva sa začína: na tieto otázky budeme odpovedať, za nevyplnenie dotazníka hrozí pokuta

Oddnes sa môžu ľudia žijúci na Slovensku zapojiť do celoštátnej akcie sčítania obyvateľstva. Milióny ľudí si sadnú za počítač, aby odpovedali na niekoľko jednoduchých otázok, ktoré poskytnú demografický a sociálny obraz o celej krajine.

Otázky sa týkajú rodiny, zamestnania či vzdelania

Zmenou oproti uplynulému sčítaniu v roku 2011 je to, že tentokrát prebehne elektronickou formou na stránke scitanie.sk. Vyplnenie formulára zaberie maximálne 10 až 15 minút.

Otázok je približne 14. Po zadaní svojho rodného čísla nasledujú otázky o trvalom pobyte. Ak ste obyvateľ bez rodného čísla, do sčítacieho formulára sa prihlásite zadaním dátumu narodenia a pohlavia.

Článok pokračuje pod reklamou



Ďalej vo formulári natrafíte na otázku, či ste mali od roku 1980 nepretržitý pobyt v zahraničí v trvaní najmenej 12 mesiacov. Pýtajú sa aj na to, s kým bývate v spoločnej domácnosti, aký je váš rodinný stav a koľko živých detí sa vám narodilo.

Ďalšie otázky sa týkajú vzdelania, zamestnania a spôsobu, akým do práce chodíte. Štatistov zaujíma aj to, ako často do nej chodíte. Posledný okruh otázok je o národnosti, materinskom jazyku a náboženskom vyznaní.

Formulár je dynamický a otázky sa odvíjajú od predchádzajúcich odpovedí. Dôchodcovia napríklad neuvádzajú, akým spôsobom chodia do práce.

Údaje pomôžu pri rozvoji

„Je to príležitosť raz za desať rokov odovzdať určité údaje štátu, aby z toho mohli vyplývať isté naše práva a možnosti. Sčítanie obyvateľov nie je iba o zbere dát bez ďalšieho využitia,“ vyjadrila sa prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že sčítanie má konkrétne dopady na život. „Odvíjajú sa od toho informácie a suma peňazí, ktorú vaše obce a vaše mestá môžu cez podielové dane dostať,“ povedala ďalej prezidentka, ktorá vyzvala ľudí, aby sa do sčítania zapojili. Zároveň ich poprosila, aby pomohli vyplniť formulár aj tým menej technicky zdatným.

„Po skončení pandémie bude potrebné mnohé oblasti začať budovať úplne nanovo. Zároveň bude potrebné prehodnotiť školstvo, bytovú otázku obyvateľov, sociálnu starostlivosť o starších obyvateľov a samozrejme zdravotníctvo,“ povedal predseda Štatistické úradu SR Alexander Ballek. Na to, aby mohol štát inovovať, potrebuje podľa Balleka kvalitné vstupné údaje, ktoré poskytne sčítanie domov, bytov a obyvateľov. Ballek zároveň ubezpečil, že osobné údaje obyvateľov ostatnú chránené.

Ľudia, ktorí sa cez internet nevedia sami sčítať, budú mať možnosť o pomoc požiadať svoju obec. Ďalšou formou asistovaného sčítania je telefonická požiadavka o návštevu asistenta. Vzhľadom na pandémiu však asistované sčítanie posunuli až na 1. apríl 2021, odvíjať sa bude od aktuálnej situácie v daných regiónoch.

Ak sa nesčítate, hrozí vám pokuta

Povinnosť sčítať sa prostredníctvom formulára alebo cez mobilnú aplikáciu má každý obyvateľ Slovenskej republiky, ak tu má trvalý pobyt či akýkoľvek iný registrovaný pobyt. Vyplýva to zo zákona o sčítaní. Ak sa rozhodnete nesčítať, obec vám môže udeliť pokutu od 25 do 250 eur. Podľa Ľudmily Ivančíkovej, generálnej riaditeľky sekcie sociálnej štatistiky a demografie, však cieľom štatistického úradu nie je sankcionovať ľudí, ale vysvetliť im, prečo je potrebné zapojiť sa do sčítania.

Niekoľko výsledkov z roku 2011

Podľa údajov zo štatistického úradu malo v roku 2011 Slovensko 5 397 036 obyvateľov. Počet mužov sa vyšplhal na 2 627 772, žien bolo 2 769 264.

Zdroj: Štatistický úrad SR

K slovenskej národnosti sa prihlásilo niečo cez 80 percent ľudí – 4 352 775 obyvateľov, k maďarskej 8,5 percenta –  458 467 ľudí a ku rómskej 1,9 percent – 106 000 osôb.

Slovenčinu ako materinský jazyk uvádzalo 78,6 percent obyvateľov, maďarský jazyk 9,4 percent osôb. V roku 2011 sa k cirkvi hlásilo 76 percent ľudí – k rímskokatolíckej takmer 67 percent, evanjelickej skoro 6 percent a ku gréckokatolíckej takmer 4 percentá.

Vysokoškolské vzdelanie malo 40 642 osôb. Čo sa týka rodinného stavu, rozvedených osôb bolo 412 745, slobodných 2 281 441 a v manželstve bolo 2 214 431 ľudí.

Zdroj: Rimava.sk, Štatistický úrad SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross