No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VEĽKÉ TERIAKOVCE: Prichádzajúcu jar „kikiríka“ už aj slamený kohút

To, že jar je už predo dvermi nenaznačuje len slnečnejšie a teplejšie počasie, ale v obci Veľké Teriakovce neďaleko Rimavskej Soboty o tom „kikiríka“ aj kohút, ktorého vyrobili zo slamy.„Zakaždým vymýšľame niečo nové čo nám bude skrášľovať stred obce. Tento rok sme postavili kohútika z troch bálov slamy. Dúfame, že nám vydrží do prvého mája keď ho vystrieda máj, ktorý postavíme za pomoci škôlkarov,“ priblížil pre Rimava.sk predseda občianskeho združenia Teriakovčan Marian Hano. Ako prezradil, slameného kohúta, ktorý zdobí stred obce, vytvorilo počas jedného víkendu osem dospelákov a sedem detí. Podľa jeho slov kohút však nesymbolizuje len prichádzajúcu jar. Ozdoba je vytvorená aj na počesť nového starostu Kamila Kučeru, ktorý tak ako kohút robí poriadok na dvore, tak starosta robí poriadok v obci.

Kohút bude pýchou aj počas blížiacej sa akcie Morena, Morena do Rimavy hodená, ktorá sa v obci bude konať v sobotu, 6. apríla od 13:00 hod. už po deviaty krát. „Pri tejto akcii je vyhlásená aj súťaž pre školy a škôlky o najkrajšiu Morenu. Vlani sme mali prihlásených 16 Moriem,“ poznamenal Hano. Podujatie začnú sprievodom obcou kedy budú zbierať surové vajíčka, z ktorých sa bude variť praženica pre všetkých. Podľa predsedu o.z. Teriakovčan pochod ukončia pri vodnom mlyne, kde zapália Morenu a hodia do Rimavy.

„Potom sa presunieme do Kultúrneho domu, kde bude program v podaní DFS Lieskovček, FS Lieščina a fujaristu Milana Katreniaka z Tisovca. Súbežne s programom sa bude konať aj Veľkonočný jarmok, na ktorom sa budú predávať tradičné veľkonočné výrobky a fajnoty ako napríklad legendárne buchty zo Zbojskej,“ avizuje Hano.

Veľké Teriakovce sú v posledných rokoch známe svojou výzdobou v obci. Počas Vianoc stred obce už zdobil snehuliak, čert, mega vajce a nateraz je to slamený kohút. Čo možno čakať nabudúce? „Tak to ešte netušíme čo nás napadne, ale bude to paráda, lebo to bude 10. ročník podujatia Morena, Morena do Rimavy hodená,“ zakončil Hano.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Marian Hano


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross