No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Verejnosť môže v hlasovaní rozhodnúť o obnove gotickej fresky v kostole pri Lučenci

Zdroj foto: Tomáš Turčan, PR & CSR Consultant/agentúra Grape PR

Aj tento rok sa môže ktokoľvek zapojiť do verejného hlasovania za záchranu jedného z deviatich objektov a diel kultúrneho dedičstva, na ktorých sa podpísal ničivý zub času, prírodný živel či dlhoročný nezáujem. Deje sa tak vďaka jednej z najdlhšie fungujúcich iniciatív v oblasti obnovy historických pamiatok a osvety o ich stave na našom území, o ktorú sa stará Nadácia VÚB.

Ako uviedli organizátori, počas 14. ročníka svojej súťaže Poklady Slovenska poskytne víťaznej pamiatke na jej zreštaurovanie grant vo výške 30-tisíc eur. Medzi pamiatky, uchádzajúce sa o hlasy verejnosti, patria aj gotické fresky z prelomu 14. a 15. storočia v rímskokatolíckom kostole sv. Juraja v obci Stará Halič pri Lučenci. Hlasovanie je možné do 15. júna.

Článok pokračuje pod reklamou


Zostavu finálových historických objektov a umeleckých diel vybrala porota expertov zložená z odborníkov na ochranu pamiatok a reštaurátorstvo spomedzi nominácií doručených naprieč celým Slovenskom. Tých prišlo v prvej polovici apríla viac ako 400.

Komisia pri prihlásených pamiatkach posunula do finálového kola deväť najvhodnejších adeptov na obnovu odborným posúdením ich súčasného stavu, významnosti, historického kontextu, aktuálnej pripravenosti na obnovu, ako aj nárokov na nevyhnutné reštaurátorské práce.

Pamiatka v Starej Haliči môže získať financie na obnovu

K charakteristickým stavbám obce Stará Halič patrí opevnený areál stredovekého kostola s mladšou drevenou renesančnou zvonicou. Kostol sv. Juraja pochádza z obdobia okolo roku 1270. Má freskovú výzdobu, pričom jej najstaršie vrstvy tvorí pozoruhodný pás nástenných malieb začínajúci sv. Tomášom a pokračujúci zázrakmi sv. Mikuláša. Tváre postáv a kompozície malieb sú takmer zhodné s nástennými maľbami v kaplnke sv. Mikuláša v dóme v talianskom Udine.

Predpokladá sa, že autorom slovenských fresiek bol niektorý z pomocníkov Vitale da Bologna, tvorcu svetoznámych Udinských fresiek. Z prelomu 14. a 15. storočia pochádza veľký obraz zápasu sv. Juraja, zobrazeného ako rytiera na koni, ktorý bojuje s drakom. Nachádza sa v strednom klenbovom poli a svojím okrajom prekrýva časť alegorického zobrazenia nerestí, miestami deštruovaných pri budovaní klenby. Freska v Starej Haliči čaká celé desaťročia na odborné zreštaurovanie, preto bola vybraná porotou do hlasovacej súťaže Poklady Slovenska. 

O grant na obnovu či reštaurovanie od Nadácie VÚB aktuálne súťaží aj ďalších osem pamiatok:  

  • knižnica komunitného centra Eleuzína, ktorá sa nachádza v požiarom zničenom renesančnom dome v Banskej Štiavnici
  • dokončenie rekonštrukcie koncertnej siene v historickom Dome Albrechtovcov na bratislavskej Kapitulskej ulici
  • neskorobarokový a rokokový ikonostas z gréckokatolíckeho chrámu sv. Paraskievy vo Svidníku
  • mauzóleum továrnika Jozefa Schreibera zo začiatku 19. storočia v historickom parku v Lednických Rovniach
  • kaplnka Piety na kalvárii z roku 1867, ktorá sa nachádza v areáli františkánskeho kláštora v obci Báč na Žitnom ostrove 
  • okenné vitráže v štýle Art Deco, ktoré sú súčasťou kupoly neologickej synagógy zo začiatku 20. storočia v Trenčíne
  • barokové nástenné maľby v štukových rámoch v Kostole Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom
  • novogotická kaplnka rodiny Medňanských v Bohuniciach pri Ilave z roku 1866

Verejnosť môže za vybrané pamiatky zahlasovať do 15. júna na tomto odkaze, kde je k dispozícii aj stručný popis ich histórie a stavu. Reštaurovanie diela s najvyšším počtom hlasov, ktoré zafinancuje Nadácia VÚB grantom vo výške 30-tisíc eur, prebehne v druhej polovici roka.

Nadácia VÚB pomohla počas minulých ročníkov cez hlasovaciu súťaž Poklady Slovenska obnoviť napríklad vitráže v Spišskej Kapitule, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline, historicky významný objekt Bajčiovskej veže v Oravskej Porube, vzácne stredoveké fresky na hrade Uhrovec či unikátnu technickú pamiatku v Kolárove - jediný plávajúci vodný mlyn svojho druhu na Slovensku.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross