27. novembra 1989 sa pred tabakovou továrňou v Rimavskej Sobote zišli tisícky ľudí, aby generálnym štrajkom vyjadrili svoju nespokojnosť s dovtedajším režimom. V ten deň bolo vo všetkých organizáciách mesta, ktoré spadali pod štátnu kontrolu, zakázané zúčastniť sa generálneho štrajku. „Otvorene to nikomu povedané nebolo, ale cítili sme tlak, že nie je žiadúce, aby sme sa tam ukazovali,“ povedal v roku 2007 pre Rimava.sk Marian Lacko na margo novembrových udalostí v Rimavskej Sobote. Práve on 27. novembra štrajk moderoval a ako prvý vystúpil pred tisíckami pracovníkov zo závodov a študentov najmä z tunajších stredných škôl.
„Do poslednej chvíle sme nevedeli, ako sa môžeme zorganizovať a najmä, čo vôbec na generálnom štrajku ľuďom povieme,“ spomínal Lacko, ktorý ako čerstvý absolvent VŠ pred niekoľkotisícovým davom prečítal centrálne vydané žiadosti adresované vláde Československej Socialistickej Republiky (ČSSR) a vedeniu KSČ.
Podľa slov Mariána Lacka prvé informácie o dianí v republike boli zo štátnej televízie dosť skreslené a snažili sa pretvoriť pravdivý obraz o revolučnom 17. novembri 89. Netrvalo dlho a za pár dní študenti z Prahy a Bratislavy chodili po celom Slovensku a informovali o tom, aká je situácia skutočnosti.
Demonštrácia November 89 v Rimavskej Sobote sa spája so skupinkou ľudí, ktorí neboli organizovaní, ale tušili, že sa niečo bude diať. Vedúcimi osobnosťami boli: Marian Lacko, Peter Lebovič, Dano Brezina, Laco Kováč, Juraj Kepka,Vilo Vaš, Ján Galdík, Pavol Novotný, Braňo Motoška a ďalší.
<em>Zábery Jozefa Tokára</em>Spoluzakladateľ strany VPN, bývalý disident Fedor Gál si myslí, že 17. november 1989 ľuďom otvoril dvere k individuálnej slobode a vzal ilúzie o socializme. Končiaci režim nemal podľa jeho slov šancu uspieť, keďže už nemal čo ponúknuť. „Utópie vyzerajú ako tak na papieri, ale v realite sa menia na horory,“ poznamenal. Naopak, kapitalizmus vidí ako systém, ktorý ľuďom vrátil právo na súkromné vlastníctvo a podnikanie, vynútil si demokraciu a otvorenú spoločnosť, vrátane práva na voľný pohyb ľudí a informácií. „Ak si niekto myslí, že predtým bolo lepšie, prípadne si nevšimol, čo sa v novembri 1989 stalo, máme do činenia s idiotom,“ skonštatoval Gál.
Jedna z hlavných postáv 17. novembra si myslí, že kladný postoj časti spoločnosti k obdobiu pred novembrom 1989 tiež vyplýva z dnešných existenčných problémov. „Tesne pred revolúciou prevládala ustráchanosť zo štátnej, komunistickej moci. Tesne po revolúcii prevládala eufória z demokracie. Dnes opäť prevláda ustráchanosť, tentoraz o osobné, najmä existenčné istoty,“ vysvetľuje. Podľa Gála totiž režim, ktorý tu vládol 40 rokov, poznačil celú našu spoločnosť, dokonca aj súčasnú mladú generáciu. „Všetci sme socialistickí a komunistickí pohrobkovia, a to bez ohľadu na to, či sme boli socialisti a komunisti. Nasávali sme tento jed jednoducho s materským mliekom. Dokonca aj naše deti sú socialistickí a komunistickí pohrobkovia, pretože sú to naše deti. Akurát jed už nie je až natoľko koncentrovaný.“ Ako bývalý disident poznamenal, práve dnešná generácia udalosti novembra 1989 vníma, alebo sú pre ňu rovnako vzdialené, ako SNP alebo VOSR. „Pre nich je politika problém, rovnako ako pre mladých Američanov, Angličanov. Potrebujú sa vymedziť voči svetu otcov, potrebujú vlastné revolty,“ dodal na záver.
Zdroj: Rimava.sk, VIDEO: Jozef Tokár
tothember povedal
Boli sme mladí, nerozhľadení a naivní.Chceli sme zmenu, každý sa chcel angažovať podľa svojich možností a predstáv. Netušili sme, že aj „revolúcia“ môže byť riadená.Nuž zmenu sme dosiahli a mladí sú opäť frustrovaní, starí zase majú blbú náladu, chceli by zmenu ale akú?Aké boli osudy vodcov a rečníkov pred Tabakovou?Nuž zreteľne si polepšil len rečník, ktorý žiadal demokratický socializmus, on vedel. že ide o riadený proces, vedel ako treba konať, Marián sa naďalej živí poctivou, zle platenou prácou prácou, dvaja -traja hiochštapleri skrachovali a účastníci ? Radšej chcú na to zabudnúť, oslavovať to dnes okrem vládcov nikto nepotrebuje. Takže čo zmena priniesla? Komu ako, je viac solventných, ba aj bohatých ale najviac chudobných a bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú.Bude ďalšia revolúcia?Možno ale nie u nás, počkáme si ako vždy na tých veľkých a mocných.
Rieviera povedal
joj na vkečje jožko báči – demokraticky socializmus. a stalä mu veria 5 tisic „soboťan“-ov, lebo verte mi ja vas nesklamem.
Aba povedal
Projev, na který se nezapomíná !
Slova Václava Havla v roce 1989
»Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků… Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno funkční období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.
V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci, jaké má dnes. Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku, a proto mám naději, že i člověk poslouží jí.
Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec občanů kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují.
Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme nejen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naši povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat… Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice více než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoliv jiného. Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizí nebo podobně. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v téhle chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme.
Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury… Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naši ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO.«
Postihnutí revolúciou slovami českého brata: Skutek utek!
dezider povedal
Stal so vtedy pred Lipou a pozera na ten naivmý dav pred tabakovou..Jeden starky sa pristavil a povedal po madarsky ..Gyerekek olyan jo ahogy negyven evik eltetek mart soha nemfogtok.. v preklade Deti tak dobre ako ste styridsat rokov zili uz nikdy viac nebudete ..a zda sa ze mal pravdu. Fedor Gal sa po takmer tridsiatich rokoch vyhovara na socializmus? to uz je aj skoda komentovat
Hinterkaifeck povedal
Podľa vás sa majú ľudia napríklad v Rakúsku zle? Asi preto sme mali postavené tie ostnaté drôty, aby neutekali ku nám však? Asi vám ušla pointa, ideály novembra 89 boli zradené, špinavci poprevracali kabáty a dodnes môžeme tých súdruhov vidieť vo funkciách. Západ nás prijal medzi seba iba ako kolóniu, nie ako rovnoprávneho partnera. To všetko ostatné je len trápne divadlo pre naivných. Dôkazom je zbedačený ľud, hladové doliny a pár smradov s nakradnutým majetkom a mocou.
neadmin povedal
Podstata novembra netkvie v tom , čo sme vtedy chceli , ale v tom čo sme nakoniec dostali. Tie dve veci sa akosi veľmi od seba vzdialili. Je veľmi naivné myslieť si , že to mohlo dopadnúť inak. Od začiatku to smerovalo presne tam kam to dospelo.
Rieviera povedal
prevracači kabatov, mečarovski privatizeri: por, urbani, široky, šimko, ficoviny, kalinak, kočner, baeternak títo boli schopny aj najlepšie myšlienky novembra 17 premeniť pre svoje karierne postupy a na t,obohatenie. ľudia sú sprosty nevedia rozlišovat. daju sa obalamutit. viď aba. hladas ch&bu u havla? možno on chtel dobre, len soudrozi a štb-aci boli šikovnejši. chyby začni hľadať u seba. koho si zvolil teraz do kresla? komunistu, vepenkara, mečiarskeho privatizera, gašparovičovho poskoka, prezidentskeho kandidata, alebo našho chlapca kotlebovca?
neadmin povedal
17. november 1989 ľuďom otvoril dvere k individuálnej slobode a vzal ilúzie o socializme.
Neskorší vývoj im potom ešte vzal ilúzie aj o lepšom živote v kapitalizme a hodnote hypotetickej individuálnej slobody.
Aba povedal
S odstupom času po opätovnom vzhliadnutí sa mi toto všetko javí ako nepodarený kabaret.
😀
Rieviera povedal
vam aba ešte ani dnes neotvorili oči.
Aba povedal
Rieviera, pokiaľ ste uznávaný oftalmológ, tak by som Vás rád navštívil. Zverejnite certifikát! Som bohatý občan z čias Mečiarovskej privatizácie, ak mi „otvoríte oči“ tak určite zbohatnete.
😀
Rieviera povedal
aba peníze vas oslepili. taka choroba se lečit neda.
Aba povedal
😀 😀 😀
kubo povedal
Je smutne, ze ludia po 29 rokoch musia vyjadrit svoju nespokojnost az frustruaciu z toho, ako to na Slovensku vyzera. Jedno ale treba Fedorovi Galovi uznat, moznosti su tu, len nie vsetci ich dokazu vyuzit v prospech seba. Nie sme ochotni vycestovat za pracou ani 30 km od domu a ubrat zo svojho pohodlia, aby nam mohlo byt lepsie. Donekonecna budeme nadavat na zastupcov statu, mesta, ze sa o nas nestaraju. Ale ved to sme chceli v 89- om, mat volnost, moznost vyberu, nie diktaturu. Ak nedokazeme v takomto zriadeni fungovat, neznamena to, ze chyba je v zriadení. Na Slovensku sa organizuju manifesty za krajsie Slovensko, protesty proti vladnucej koalicii. Ked ale vyjde anketa koho by sme volili, tak ta strana, proti ktorej protestujeme ma 20 % hlasov. Politici vybrakuju statnu kasu, maju plno afer na krku a cez to vsetko kazdy 5 slovak ich bude volit znovu. Z mojho pohladu Slovensko nema kvalitnu opoziciu, tych par cirkusantov, co o sebe tvrdia ze su opzicní politici, nikto neberie vazne, nemaju ziadne slovo ani respekt. Kym nenajdeme kvalitnych kandidatov do politiky, ci uz vladnucej, alebo opozicnej nepohneme sa z miesta. Statisice slovakov sa rozhodlo odist do inych krajin a tam hladat svoje stastie a myslim, ze vacsina ho aj nasla, vcetne mna.Odpoved, ze predsa nemozu odist vsetci neobstoji. Nech odidu tí co su nespokojni zo svojim terajsim zivotom, nikdy nebolo tolko pracovnych miest ako je teraz a nemusi to byt ani za hranicami Slovenska. Nariekanie v diskusiach nikomu nevylepsi zivotnu uroven.
RSmuzik povedal
Ach tie náreky. To, že nám tu vládol hajzel menom Mečiar, že tu bol a je Fico, že fašisti majú 10 %, za toto môže len tento národ. Národ, ktorý sa stále nechá osprostieť rečičkami, kvietkami, fontánami pod stromami a podobnými sprostosťami. Nech každý začne od seba… arogancia, a len ja ja ja, to je dnešný problém doby. Chamtivosť, materializmus, doma TV väčšia ako kino, košík plný aj keď nám to doma netreba, najnovší, mobil, toto ste vy, plačúci ľudia, ktorí nevedia v sebe nájsť štipku progresu, spoločenskej angažovanosti. Každý nech začne od seba a verte, že bude lepšie.
jopo povedal
Chceli sme sa mať lepšie, ale bohužial ,boli sme naivný a sprostí, Kím my sme protestovali na námestiach, tak komunisty už rozdávali podniky, Konkrétne v RS, boli zasadnutia KSS v záhrade 1.mája, v kolkárny. Bol som svedkom. Ale čo už plačeme- mali sme smolu, že boli sme na zlom mieste, ked sa rozhodovalo o dalšom živote,Ale verím že ešte raz budeme štrngať kluče a pošleme tých zlodejov ,naozaj k lopate,
jopo povedal
Prpáčte za pravopis Kým my sme protestovali -komunisty rozdávali podniky,
StaniSlavv povedal
So štátnym prevratom – ktorým sme sa stali západnou demokraciou – je nezlučiteľne spojená aj privatizácia.
V národnom ponímaní je privatizácia ponímaná ako bezprecedentné rozkradnutie národného majetku. To, čo za socializmu prináležalo „všetkému národu“ prešlo do súkromného majetku neveľa privilegovaných jednotlivcov.
Príprava na privatizáciu systémovo prebehla posledné 2-3 roky pred revolúciou, keď národné podniky boli celoplošne transformované na štátne podniky. Národný majetok sa privatizovať nedá, ale štátny už áno – k čomu aj následne došlo. Teda vláda ešte socialistického Československa spolupracovala na národnej krádeži.
Deklarovaná bola myšlienka, že štát nie je dobrý vlastník, ale súkromník áno. Nakoniec pôvodne národný majetok prešiel postupne do rúk cudzincov.
Deklarovaný zmysel privatizácie reklamovali ako rovnomerné rozdelenie majetku štátu medzi všetkých československých občanov. V skutočnosti kvôli nízkej trhovej cene privatizačného kupónu a obmedzenému časovému obdobiu jeho realizácie došlo k tomu, že drvivá väčšina obyvateľstva musela predať svoje privatizačné kupóny výkupným centrám. Časť obyvateľstva tieto aktíva vôbec nevyužila. Ako výsledok postupne všetky najlikvidnejšie štátne podniky prešli do rúk veľkým hráčom na kupónovom trhu. A tak v Československu došlo za krátke obdobie k realizácii procesu prvopočiatočnej akumulácie kapitálu a strate národných aktív.
Aba povedal
Ako to bolo presne ( žiaden prevrat ) sa opýtajte miestnych revolucionárov Dana Brezinu, Marián Lacka, Vila Vaša, a ďalších, ktorí neváhali nasadiť aj vlastné životy za slobodu a demokraciu. Nezavádzajte nás rôznymi konšpiračnými úvahami, lebo podám na Vás trestné oznámenie za šírenie poplašných správ.
😀
saguaro57 povedal
Aba, Brezina, Maňo, Vaš a samozrejme Peter Lebovič vtedy žiadnu úlohu nehrali v hospodárskom živote, len v politickom. StaniSlavv má 100 %-nú pravdu z hľadiska hospodárskeho života. Aj v našom meste skoro všetke národné podniky boli pretransformované pred rokom 1989 na štátne podniki: OPP, OSP atď,, a potom po privatizácií všetko bolo predané a zlikvidované. Robili to rôzne bratislavské spoločnosti z tamojších kruhov politikov privatizérov. Podaj trestné oznámenie, ale podľa môjho názoru bude márne.
saguaro57 povedal
Chyba – štátne podniky… pardon.
Aba povedal
Saguaro, asi ma nik nepochopil, lebo by ináč mi vymazali ten ironický komentár.
Ten emotikon pod príspevkom hovorí za všetko. Čo píše StaniSlavv, môže byť jedna z konšpiračných úvah. Je síce pravda, že pred rokom 1989 národné podniky si premaľovali fasády, ale či to bol alebo nebol nejaký krok ku pripravovanej nežnej revolúcie alebo ako to nazval spomínaný StaniSlavv „prevrat“, nedá sa s určitosťou povedať. Na tieto udalosti sa veľmi dobre pamätám, bol som vtedy “ štatutárom“ jedného štátneho podniku v okrese
( cca 400 zamestnancov) Nestačil som sa diviť, ako takzvaná okresná privatizačná komisia „řádila“a mám veľké pochybnosti, že by bola riadená až z Bratislavy. Tieto udalosti budú ešte dlho predmetom analýz historikov, politikov a mám dojem, že sa ich pravdivosti ani nedožijem. Toto je téma, ktorej pozor-nosť v radoch nás radových občanov vyvoláva emócie, ktoré skôr rozdeľujú našu spoločnosť ako by ju zjednocovali.
saguaro57 povedal
Aba, asi si nečítal môj príspevok pozorne. Prečítaj to ešte raz. Nepísal som, že privatizačná komisia, ale spoločnosti, ktoré už vlastnili štátne podniky, ktoré potom boli premenované na akciové spoločnosti. Inak nie si sám, kto spomína na toto obdobie a bol pritom. Sem tam privatizovali bývalí riaditelia bývalých národných podnikov B. Z., pracovníci ONV, ako napr. E. D. a iní.
lenON povedal
A privatizéri nám vládnu dodnes. Dokonca aj v našom meste….. sú skutočne dobrí hospodári o čom svedčí najmä stav rozvaliny na vjazde do mesta !!!
Rieviera povedal
budu uprimná. nevadi že aj joškobači privatizoval a zbohatl, podobne jak aba, vadi že taky člověk vede mesto a stado ovec – až päťťisic.
sce spravit z RS najkrajší město, možno aj rozvaliny sa rozvalijou pri vjazde do najkrajšiho mˇesta.
oz naša soboťanja im budu napomocni. most na rimave už prefarbili, rad je na rozvalinach.
Aba povedal
Rieviera, řekni rychle:“Tři tisíce tři sta třicet tři stříbrných stříkaček přestříkalo přes tři tisíce tři sta třicet tři stříbrných střech“
😀 😀 😀