Divadelná sála v rimavskosobotskom Dome kultúry bola v pondelok večer dejiskom verejnej diskusie na témy, ktoré sa týkajú nielen Slovenska, ale aj Rimavskej Soboty. Témy ako súčasná politická situácia, korupcia, Mečiarove amnestie či extrémizmus zaujali množstvo ľudí z blízka i ďaleka. Diskusia zaujala aj priaznivcov Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), ktorí prišli do mesta autobusom. Besede, ktorú zorganizovalo oz Naša Sobota, predchádzala vernisáž mladého fotografa Mateja Kováča s názvom Pustota, ktorá zobrazovala pusté, vyľudnené priestory koncentračného tábora v Osvienčime.
V úvode moderátor večera Andrej Bán predstavil diskutujúcich. Medzi nimi bol aj Jozef Šimko primátor Rimavskej Soboty, ktorý na začiatku diskusie pozdravil nielen všetkých prítomných v sále, ale aj priaznivcov ĽSNS. „Pozdravujem všetkých obyvateľov mesta Rimavskej Soboty, aj našich priateľov. Vitajte chlapci z Ľudovej strany Naše Slovensko,“ povedal. Ďalší hostia večera boli Martin Klus – poslanec NR SR a slovenský politológ, Viera Dubačová – poslankyňa NR SR a aktivistka, Michal Bagačka – poslanec NR SR a primátor Hnúšte, Róbert Ondrejcsák – štátny tajomník Ministerstva obrany SR, Pavel Sibyla – výkonný riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu, Ábel Ravasz – splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Zsolt Simon – poslanec NR SR.
Pozrite si celý záznam zo stretnutia.
Prvou témou, ktorou sa diskutujúci zaoberali bola súčasná spoločenská i politická situácia. Na túto otázku mal každý z pozvaných svoju odpoveď. Ako odznelo, diskutujúci vidia v súčasnosti problém aj v medziľudských vzťahoch či šírení falošných správ. Podľa Ábela Ravasza strácame schopnosť medzi sebou komunikovať. „Treba otvárať komunikačné kanály a menej sa sústrediť na to, čo čítame na internete. Tam vedie cesta,“ poznamenal. Podľa Pavla Sibylu však zažívame dobu veľkých neistôt, kedy nevieme čo bude o rok. Súčasnosť je podľa Martina Klusa plná paradoxov. Takým príkladom podľa neho je skupina ľudí, ktorí hovoria o kresťanstve, morálke, to im však nebráni v odcudzovaní niektorých ľudí. „Máme tu aj takých, ktorí sú najväčší bojovníci za slobodou slova. No v skutočnosti sú to obyvatelia dvoch režimov aké mala Slovenská republika, a to fašizmus a komunizmus. Dnes sú najväčší obhajcovia slobody slova, zajtra budú prví, ktorí ju zrušia po vzore svojich predchodcov, pokiaľ by na to mali príležitosť,“ avizoval. K tejto téme sa vyjadril aj primátor Šimko. Ako povedal: „Sociálno-ekonomická situácia v rámci Slovenska je kritická, veľmi zlá.“ V rámci svojho vstupu v diskusii spomenul aj chýbajúcu výstavbu rýchlostnej cesty R2, minuloročné výjazdové rokovanie vlády v Rimavskej Sobote či svoju nedávnu tlačovú besedu o údajnej spravodajsko-politickej hre. Podľa jeho slov vláda zabúda na menej rozvinuté okresy akým je aj Rimavská Sobota.
Pozrite si reportáž TV JOJ zo stretnutia Nebuď teľa - Kotlebovci rušili verejnú diskusiu, kričali i pískali
Druhou témou bola korupcia. Podľa Sibylu sa dnes robí korupcia sofistikovaným spôsobom. „Dnes to nie je o úplatkoch a peniazoch v obálke,“ poznamenal a dodal, že šancu riešiť korupciu má v prvom rade polícia, v ktorej však zázemie a prostriedky sú neprimerané. Podľa Dubačovej je potrebné, aby zákony platili pre všetkých. „To je dôležité, aby na Slovensku bola nezávislá prokurátora,“ priblížila. Diskusia sa dotkla aj aktuálnej témy, a to zrušenia Mečiarových amnestií. Všetci diskutujúci ako aj prítomní priaznivci ĽSNS sa zhodli v tom, že ich treba zrušiť.
Záver besedy patril téme extrémizmu či 90-tym rokom minulého storočia, ktoré sa spájajú s únosom syna vtedajšieho prezidenta. Ako odznelo, dnešná mládež v otázkach týkajúcich sa fašizmu či komunizmu nemá jasno. Podľa Klusa, ten čo dnes spochybňuje holokaust je medzi mladými považovaný za triedneho hrdinu. Ako doplnil, je potrebné začať sa zaoberať súčasnú históriu, ktorá sa nás bezprostredne týka a v spojitosti s tým využiť aj pamätníkov holokaustu.
V rámci večera odzneli aj otázky od prítomných divákov. Jedna z nich bola od diváka, ktorý ako povedal, je sympatizantom ĽSNS. Otázku smeroval na Zsolta Simona, ktorý niektorých ľudí označil ako fašistov. „Pýtam sa akým právom označujete niektorých za fašistov,“ pýtal sa divák. Podľa Simona však nikoho nemenoval, no znaky fašizmu a ĽSNS sú viditeľné. „Netvárme sa, že ľudia ktorí ju zakladali neútočili na cigánov, na Maďarov v Rožňave, uplatňovali princíp kolektívnej viny, ktorú musíme už v zárodku odmietnuť a neakceptovať,“ uviedol a dodal, že v tomto prípade platí slovenské porekadlo: „Trafená hus zagága,“ ktorý týmto narážal na údajné podujatie ĽSNS v Rimavskej Sobote na deň vzniku Slovenského štátu, 14. marca 1939.
Medzi divákmi bol aj poslanec NR SR za ĽSNS Milan Mazurek, ktorý sa vyjadril k druhej otázke z publika, ktorá sa týkala údajnej akcie a jej zrušenia v Rimavskej Sobote. Podľa Mazurka organizáciu akcie nemal na starosti a nevedel povedať čo to malo byť. Hoci neodpovedal, či akcia mala alebo nemala byť zrušili ju na mediálny nátlak. V tejto súvislosti dostal priestor aj primátor Šimko, ktorého sa moderátor opýtal ako to vlastne bolo. „Keď v meste nič nemalo byť, tak ste nemali čo zrušiť,“ povedal moderátor. „Presne tak,“ odpovedal Šimko a doplnil, že v Rimavskej Sobote sa nič nepripravovalo. Podľa neho išlo len o poukázanie na spravodajskú hru, akú hrá vláda SR s obyvateľmi krajiny. Na margo toho reagoval Róbert Ondrejcsák, podľa ktorého by mal primátor konečne začať spolupracovať s vládou a nie sa len na ňu vyhovárať či posielať premiérovi Ficovi lopatu. „Bolo by treba začať pracovať pre mesto a nie sa vkuse vyhovárať na nejakú vládu,“ povedal Ondrejcsák, podľa ktorého je primátor jedným z najdlhšie slúžiacich lídrov v meste a jeho súčasní spojenci mu s rozvojom Rimavskej Soboty zrejme nepomôžu.
Z plnej divadelnej sály bolo zjavné, že témy zaujali obyvateľov Rimavskej Soboty, od ktorých má občianske združenie, ktoré akciu organizovalo, veľmi pozitívne ohlasy. Podľa Mariána Štúrika, hovorcu oz Naša Sobota bola akcia zmysluplná a priniesla to, čo od nej očakávali. „Našou úlohou nebolo navodiť atmosféru toho, že nejaká konkrétna politická strana alebo hnutie je dobré alebo zlé. Snažili sme sa, aby ľudia začali uvažovať, diskutovať,“ avizoval hovorca, ktorého však mrzí neprístojné správanie niektorých účastníkov stretnutia, ktorí sa hlásili k ĽSNS. Podľa jeho slov ale možno práve ich jednoduché až primitívne správanie primälo ľudí zamyslieť sa nad tým, čo to vlastne extrémizmus je.
„Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa zúčastnili tohto podujatia. Som veľmi rád, že tam boli a že ich táto vec zaujímala,“ uviedol a nevylúčil organizovanie akcií podobného typu, kde oz Naša Sobota bude vždy vystupovať ako apolitické združenie.
Zdroj: Rimava.sk