19. apríla 2020 | |  |

Ak najslávnejším zápasom histórie rimavskosobotského futbalu bolo stretnutie s Trnavou, tak druhým najslávnejším je nepochybne súboj s talianskou Sampdoriou. Hoci od duelu v 2. kole Intertoto Cupu už ubehlo takmer 22 rokov, stále je v živej pamäti fanúšikov.

Mužstvo Rimavskej Soboty sa v majstrovskej sezóne 1997/98 umiestnilo na 6. priečke najvyššej súťaže. Keďže piaty Slovan sa zriekol možnosti hrať v pohári Intertoto, nastala historická chvíľa a Tauris sa mohol predstaviť na európskej scéne.

Článok pokračuje pod reklamou

V prvom kole už zaniknutej pohárovej súťaže sa stretli Soboťania so severoírskym celkom Omagh Town. Doma ich zdolali 1:0 a vonku uhrali remízu 2:2, a postúpili do ďalšieho kola. Tam ich čakal slávny súper: Sampdoria Janov. Taliani už mali časy najväčšej slávy (víťazstvo v Pohári víťazov pohárov v roku 1990 a účasť vo finále predchodcu Ligy majstrov, Európskeho pohára majstrov v roku 1992) za sebou, ale v kádri Luciana Spallettiho bolo stále niekoľko zaujímavých mien. Proti Soboťanom nastúpil aj Vincenzo Montella.

Rimavskú Sobotu v tom čase viedol František Vaš, ktorý meranie síl so Sampdoriou neskôr označil za životný zážitok.

„Je to najkrajšia spomienka mojej trénerskej kariéry. Keď sme uvideli nádherný janovský štadión, stáli sme v nemom úžase. Pomyslel som si: Bože môj, daj nám silu, aby sme si tu nespravili hanbu. Naše mužstvo bolo takticky veľmi dobre pripravené, a nakoniec sme na pôde slávneho súpera prehrali len 2:0. Tréner Spalletti nás pochválil, že sme hrali veľmi organizovane,” pospomínal obľúbený „Feri bácsi” v rozhovore pri príležitosti svojich 70. narodenín v roku 2010.

Vtedajší útočník Taurisu Jozef Urblík neskôr prezradil, že tréner, ktorý bol v civile lesníkom a aj do Janova cestoval v lesníckom obleku, po príchode na štadión presnými krokmi obišiel ihrisko, odmeral jeho dĺžku i šírku a sebavedomo vyhlásil: „Chlapci, nebojte sa ničoho, toto ihrisko je presne také veľké, ako naše sobotské!”

Priblížte si tieto futbalové okamihy prostredníctvom záberov kameramana Jozefa Tokára v niekoľko minútovom zostrihu.

Na odvetu bol rimavskosobotský štadión vypredaný. „Gemer na nohách: hrá tam Sampdoria” – hlásal na titulku denník Šport. Vtedajší asistent trénera Juraj Csarnakovics v predzápasovom rozhovore povedal: „Prvý gól by sme mali streliť v tretej minúte, druhý v pridanom čase a medzitým by sme nemali inkasovať.”

Jeho želanie takmer vyšlo: už v 3. minúte poslal Soboťanov do vedenia Orabinec. Brankár Lukáč parádnymi zákrokmi držal nulu, a tak stále žila nádej na zázrak, ktorý sa nakoniec nekonal. Domáci už ďalší gól nepridali. Do ďalšieho kola postúpila síce Sampdoria, ale triumf nad talianskym veľkoklubom futbalistom a fanúšikom Rimavskej Soboty už nikto nevezme.

Pre Rimava.sk pripravila Titanilla Bődová, dlhoročná športová novinárka, VIDEO: Jozef Tokár, FOTO: Archív futbalového klubu