No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Rimavská Sobota má majstra sveta, je ním chanbarista Tibor Figei

Tibor Figei sa z Japonska vrátil ako majster sveta, vítali ho na Hlavnom námestíMalé mesto je vyryté vo svete veľkými písmenami. Postaral sa o to Tibor Figei na majstrovstvách sveta bojového umenia Chanbara, ktoré sa uskutočnili 5. až 6. novembra v Tokiu. Tibor si zo svetového šampionátu doniesol ten najcennejší kov. Dnes, 8. novembra, ho desiatky ľudí s hrdosťou i nadšením privítali pred Mestským úradom v Rimavskej Sobote. Po zlatom kove z majstrovstiev Európy tak Tibor „musí“ nájsť miesto vo svojej medailovej vitríne aj pre ten svetový. Na Radnici ho privítalo aj vedenie mesta.

Tibor Figei majster sveta v ChanabaraTiborova majstrovská cesta však nebola ľahká. Ako uviedol pre Rimava.sk predchádzala jej 4-mesačná tvrdá práca, ktorá trvala od júla až do konca októbra. „Trošku som si ušil na seba bič, keďže som sa v máji stal majstrom Európy, takže očakávania aj z pohľadu verejnosti boli vysoké. Ja osobne som nešiel na medailu, skôr na výkon, ktorý mal byť na hranici mojich možností. To znamená prvá osmička na svete, teda dostať sa do štvrtého kola,“ ozrejmil Tibor, ktorý na majstrovstvách sveta mal vo svojej kategórii súperov čisto z ázijskej časti. Okrem toho ich v kategóriách rozdelili podľa technickej vyspelosti. „Tak zrazu namiesto 20 až 25 súperov som mal približne 40,“ podotkol s tým, že najviac ho prekvapili juniori, ktorí v súbojoch prejavovali viac dravosti ako starší, vyznačujúci sa väčšími skúsenosťami.

Svoje šance na zisk medaily si Tibor začal uvedomovať po ťažkom treťom kole. „Bolo tam jedno kontroverzné rozhodnutie, ktoré napokon stiahli naspäť. Vtedy som sa naštartoval, že toto je možno šťastie zhora, že mám ešte jednu šancu a dotiahol som to do víťazného konca,“ uviedol. Ten zlatý koniec si však neuvedomoval ihneď. „Vtedy som ešte nevnímal, že čo to znamená a dokonca ani na druhý deň v pondelok. Až dnes, keď som cestoval domov som si začínal uvedomovať, že čo sa stalo. Je to svojím spôsobom neskutočné, lebo nie som vrcholový športovec ani z toho nežijem a tie podmienky mám možno trocha ináč nastavené, ale vďaka všetkým, ktorí ma podporovali a pomohli mi ako len vedeli som mohol dosiahnuť tento krásny výsledok,“ opísal a dodal, že veľká vďaka patrí aj jeho reprezentačnému trénerovi Borisovi Lieskovskému mladšiemu zo Samurai klubu Košice. Bol to práve on, komu ako prvému Tibor poďakoval po víťaznom finále.

Na otázku, či ho tento titul zmení, 35-ročný Tibor pokorne odpovedal, že ak áno, tak len v pozitívnom zmysle. „Je to skôr taká skúsenosť, ktorú človek dostane a aby som ju vedel využiť v živote. Rovnako aj skúsenosti zo súťaží alebo z tréningov pred turnajom, kedy sme trénovali so špičkami na svete a toto by som chcel preniesť do svojho klubu. Aby som nie len ja priniesol titul, ale aj deti, ktoré sú našou budúcnosťou,“ povedal Tibor, ktorého ďalším cieľom sú budúcoročné svetové hry v Poľsku, akási malá olympiáda bojových umení, kde bude mať zastúpenie aj Chanbara. Ak by mu, podľa jeho slov vyšli, tak by sa chcel pokúsiť o dobrý výsledok aj na ďalších majstrovstvách Európy. Ako zároveň doplnil, základom pre neho je udržanie sa vo svetovej osmičke až desiatke. A to, že to myslí vážne dokazuje i jeho tréning, ktorého sa Tibor plánuje zúčastniť už dnes o 17:00 hod.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Archív Tibora Figeiho


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross