Supercela – intenzívna búrka s krúpami, ktorá sa v utorok, 30. mája, prehnala severom regiónu Gemer-Malohont v okrese Poltár, zničila obyvateľom úrodu. Miestami sa vytvorila viac ako desať centimetrová vrstva krúp a teplota klesla v priebehu dňa aj o 20 stupňov Celzia. Ako vtedy pre Rimava.sk uviedol starosta obce Šoltýska Marian Habovčík, podľa niektorých osemdesiatnikov takéto niečo v živote ešte nevideli.
„Ľadovec padal približne polhodinu,“ povedal starosta, podľa ktorého sa obyvatelia obce sťažujú, že majú v záhradách všetko posekané, priesady sú zničené a kosiť trávu budú môcť možno až v auguste. Ako starosta doplnil, rovnako sú posunuté aj svahy. Našťastie podľa jeho slov prírodný jav nepoškodil domy ani strechy, za to však ľudia mali zaplavené pivnice, obývačky a supercela zanechala spúšť aj v tamojšom pohostinstve. Pri odstraňovaní škôd pomáhali cestári s mechanizmami a pomôcť prišli aj z okresného mesta Poltár. Starosta Habovčík, ktorý sa kvôli mimoriadnej situácii vrátil z dovolenky, vtedy vyhlásil v obci 3. stupeň povodňovej aktivity.
Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa tento pomerne vzácny, ale nie neobvyklý prírodný jav v Európe, vyskytol v utorok, 30. mája, na dvoch miestach v Banskobystrickom kraji. Podľa SHMÚ prvá supercela bola v blízkosti Muránskej planiny a druhá zasiahla Kokavu nad Rimavicou, Šoltýsku či Ďubákovo. „Typicky prináša intenzívne zrážky a krúpy, čo sa stalo aj v tomto prípade. Intenzívne a vytrvalé krupobitie trvalo približne 30 až 40 minút,“ uvádzajú meteorológovia o supercele, podľa ktorých však krúpy neboli veľké, väčšinou s priemerom do 1 centimetra. Intenzívne krupobitie bolo sprevádzané aj silným vetrom, ktorý vyvracal a lámal stromy, v dôsledku čoho boli niektoré cesty uzavreté.
„Pri veľkom množstve napadaných krúp sa vzduch ochladí ešte výraznejšie ako pri slabšej búrke bez krúp. Ochladenie je vyvolané výrazným topením krúp, čoho následkom sa však napadnuté krúpy na povrchu topia pomalšie, niekedy sa krúpy udržia až do ďalšieho dňa. Keďže je však vzduch veľmi vlhký, bežne sa vytvorí aj prízemná hmla,“ informuje SHMÚ.
Zdroj: Rimava.sk, SHMÚ