No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: V R. Sobote odovzdali dobrovoľným hasičom protipožiarne vozíky

voziky

Dobrovoľným hasičom z okresu Rimavská Sobota a Revúca odovzdali do užívania ďalšie balíky protipovodňovej techniky. "Obidva okresy majú najväčší počet protipovodňových prívesov zo všetkých okresov na Slovensku," povedal v príhovore minister vnútra Robert Kaliňák a dodal, že región je najviac postihovaný a ohrozovaný z pohľadu povodní a ohrozenia búrkových rýchlych vôd. Po príhovore minister vnútra na Hlavnom námestí v piatok popoludní odovzdal kľúčiky 15-tim starostom či zástupcom dobrovoľných hasičov z regiónu.
 Ako pre Rimava.sk Robert Kaliňák uviedol, jeden vozík má cenu približne 14 tis. eur. Podľa jeho slov je to veľmi slušná suma pretože niekedy toľko stoja prázdne vozíky a tieto majú aj výbavu. Zariadenia podľa Kaliňáka majú fungovať v sérii. "Majú sa na mieste stretnúť minimálne piati až siedmi príslušníci dobrovoľných hasičských zborov a to už je úplne iná pomoc," poznamenal.

"Šťastný to starosta, ktorý má na obci alebo na meste šikovných alebo ochotných dobrovoľných hasičov. Sú to ľudia, ktorí neváhajú pomôcť všetkým svojim spoluobčanom ak si to daná situácia vyžaduje," povedal Stanislav Krahulec, starosta Rimavských Janoviec, v ktorej boli počas povodní hlásené najväčšie škody v okrese.

"Povodne sme si viackrát zažili takže si myslím, že ten protipovodňový balík je veľkou pomocou pre nás," povedala pre Rimava.sk starostka Rimavských Zalužian, podľa ktorej vozík obsahuje všetko čo potrebujú k povodniam.

Prívesný vozík obsahuje kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, prenosné osvetlenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo, plávajúce čerpadlo a set náradia.
Balíky protipovodňovej techniky dostane k dispozícii celkom 621 obcí, ktoré boli vybrané na základe miery povodňového rizika ako aj podrobnej analýzy databázy zásahov hasičov a záchranárov. V Rimavskosobotskom okrese boli za uplynulé roky povodňami postihnuté desiatky obcí. „Posilnia sa tak dobrovoľné hasičské zbory obcí v ohrozených územiach a zabezpečí sa pre nich špeciálne vybavenie na okamžitú reakciu na povodne. Veríme, že nová špeciálna technika pomôže účinnejšie reagovať na povodne a znížiť tak spôsobené škody v obciach a lepšie chrániť občanov,“ uviedla Jozefína Očenášová, riaditeľka výboru dobrovoľnej požiarnej ochrany v Rimavskej Sobote. Ako spomenula, vozíky dostanú v piatok obce Abovce, Bátka, Cakov, Čerenčany, Číž, Dubovec, Chanava, Kráľ, Lehota nad Rimavicou, Radnovce, Rimavské Janovce, Rimavské Zalužany, Rumince, Včelince.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross