No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo Fiľakove začali s miliónovou rekonštrukciou Kulturáku, použijú financie i z akčného plánu

Budova Mestského kultúrneho strediska (MsKS) vo Fiľakove bola doteraz nemým svedkom bývalého režimu. Postavená bola pred polstoročím a odvtedy väčšími zmenami neprešla. Jeden z najväčších kultúrnych domov v regióne pomaly chátral. Dnes mu však svitlo na lepšie časy. Po desaťročiach sa spustila jeho čiastočná rekonštrukcia. Na prelome septembra a októbra začali s rekonštrukciou strechy. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa mesta, Klaudia Kovácsová.

Kultúrny dom, Fiľakovčanom známy ako Klub, je zatiaľ v pôvodnom stave. Kvôli jeho veľkosti by si komplexná rekonštrukcia budovy vyžiadala viac ako dva milióny eur. Samospráva do nej počas najbližších mesiacov zainvestuje necelú polovicu, približne milión eur. Ako ďalej hovorkyňa uviedla, nákladnú obnovu bude financovať z troch rôznych zdrojov. Najväčšiu časť, 800 tis. eur, uhradí z 1,4 miliónového úveru, ktorý si vezme od VÚB banky. Ďalších 150 tis. eur je na tento účel alokovaných z akčného plánu rozvoja okresu. Tie samospráva zainvestuje do výmeny starých okien. Z Envirofondu získala 95 tis. eur, z ktorých v uplynulých dňoch začali vymieňať strechu. Tá bude zateplená a dostane novú krytinu.

Andrea Illés Kósik, riaditeľka MsKS, ktoré je správcom budovy, má z rekonštrukcie radosť. Hoci si podľa vlastných slov uvedomuje, že sa nepodarí zrekonštruovať celú budovu, investícia odstráni aspoň ich najpálčivejšie problémy. „Veľmi sa tešíme, že zmenou prejde divadelná sála. V dnešnom stave je nevyhovujúca. Okrem zastaralej techniky sme mali problém aj s vykurovaním. Počas zimných mesiacov tam bolo teplo iba ak sme začali kúriť už noc pred podujatím. Spotrebovalo nám to obrovské množstvo energií,“ vysvetlila riaditeľka. Podľa projektu by v sále mali vymeniť všetky sedadlá, kompletne celú javiskovú techniku spolu s osvetlením i ozvučením a vykurovací systém. Zo súčasných 28 okien v sále ostane polovica. „Bude to veľká zmena, ktorá pozitívne ovplyvní chod nášho strediska,“ poznamenala riaditeľka.

V celej budove by mali vymeniť osvetlenie i rozvody elektriny, zrekonštruujú sociálne zariadenia, väčšina stien dostane nové stierky a maľovku. Vďaka výmene okien, zatepleniu strechy a výmene vykurovacieho systému bude budova energeticky menej náročná. Čiastočnou rekonštrukciou prejde aj spoločenská miestnosť s kuchyňou. Sála by mala dostať modernejší dizajn, vymeniť a zväčšiť plánujú aj tanečný parket. Kuchyňa dostane nové zariadenie a sfunkčnia tiež chladiarenský box. „Veríme, že tento krok opäť naláka ľudí, aby si našu sálu častejšie prenajímali na podujatia ako sú plesy, svadby či rôzne oslavy,“ vyjadrila sa riaditeľka.

Počas prác bude stredisko fungovať v provizórnych podmienkach. Z budovy sa budú musieť na čas vysťahovať kancelárie všetkých prenajímateľov, komunitné centrum i záujmové krúžky. Tie budú dočasne fungovať v ostatných mestských budovách. Divadelné predstavenia a väčšie podujatia, ktoré si vyžadujú divadelné podmienky, sa konať nebudú. „Mrzí nás to, ale budeme to musieť vydržať. Dočasne budeme organizovať komorné predstavenia napríklad v koncertnej sále bývalej ZUŠ-ky. Rekonštrukcia sa ale nebude týkať našich väčších podujatí a festivalov, ktoré sa konajú na voľných priestranstvách mesta - na námestí, v parku alebo v hradnom areáli. Takmer všetky tradičné podujatia MsKS sa preto zrealizujú aj v roku 2018,“ doplnila.

Práce na streche by mali byť hotové v najbližších týždňoch. S najväčšími prácami a teda aj s vysťahovaním podľa riaditeľky začnú najskôr vo februári budúceho roka. „Všetko bude závisieť od toho, kedy prebehne verejné obstarávanie,“ dodala s tým, že práce by mali byť hotové najskôr koncom roka 2018, prípadne počas roka 2019.

Zdroj: Rimava.sk, Mesto Fiľakovo FOTO: Mesto Fiľakovo


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross