No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo Včelinciach vznikol unikátny náučný chodník, ktorý mapuje praveké osídlenia

Zdroj: Obec Včelince

VČELINCE – Unikátny náučný chodník vznikol vďaka poznatkom z archeologického výskumu spred viac ako tridsiatich rokov. Návštevníkov o jedinečných nálezoch informujú tabule na jednotlivých archeologických lokalitách.

V čase prebiehajúceho výskumu sa vo Včelinciach zastavili účastníci Medzinárodného archeologického kongresu z celého sveta. Konal sa v roku 1991 a archeologickým špičkám boli prezentované výsledky prebiehajúceho výskumu, ktoré priniesli neoceniteľné poznatky z obdobia praveku, predovšetkým z neskorej doby kamennej a z doby bronzovej.

Článok pokračuje pod reklamou


Sme si vedomí výnimočnosti nálezov, ktoré dokazujú prítomnosť osídlení v jednotlivých úsekoch praveku a sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať zdroje na realizáciu tohto náučného chodníka. Realizátorom bola spoločnosť Art Archeology – Jozef Stankoviansky, ktorá vychádzala z poznatkov výskumu, ktorý tu realizovali pracovníci Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied pod vedením, profesora Václava Furmánka a doktorky Kláry Markovej v rokoch 1985 až 1992. Zásluhy za súčinnosť pri realizácii patria aj Gemersko – malohontskému múzeu v Rimavskej Sobote,“ uviedol starosta obce Ľubomír Kosztúr.

Náučný chodník mapuje jednotlivé lokality a predstavuje výnimočné vzácne nálezy aj prostredníctvom
priestorových modelov predmetov zo života obyvateľov na tomto území pred viac ako tromi tisíckami rokov. Doplnené sú aj modely územia, v ktorých sú naznačené jednotlivé sídla a náleziská, ktoré sa nachádzajú v južnej časti regiónu Gemer.

Sme radi, že región Gemer prichádza s ďalšou novinkou, ktorá doplní atraktivity nášho regiónu akými sú napríklad Národný park Muránska planina, či unikátne stredoveké kostoly s vzácnou výmaľbou. Verím, že takáto atraktívna prezentácia našej dávnej minulosti vzbudí záujem aj u návštevníkov a bude ich motivovať k návšteve regiónu,“ uviedol Jaroslav Hric z OOCR Gemer.

Projekt, ktorého celkový rozpočet bol 15-tisíc eur, bol realizovaný aj vďaka finančnej podpore vo výške viac ako 6-tisíc eur z Rozvojovej agentúry BBSK cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Gemer.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross