No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo výmeničke pri bytovkách sa majú študenti učiť variť. Obyvatelia proti ostro vystúpili, začali petíciou

vymenicka Športová ulicaV bývalej výmeničke vo vnútrobloku na Športovej ulici v Rimavskej Sobote by malo byť stredisko praktického vyučovania pre stredoškolákov. Obyvatelia okolitých bytoviek sú však rázne  proti. Radnici preto doručili petíciu s približne tristo podpismi. O probléme sa hovorilo už aj na mestskom zastupiteľstve a na verejnom hovore. Ľudia dúfajú, že primátor bude petíciu brať rovnako vážne ako pri kauze fitnescentra na Sídlisku Západ. Podľa primátora je však situácia iná a v zmysle zákona podľa neho nebude vedieť zastaviť premenu výmeničky na stredisko praktického vyučovania.

Podľa Boženy Geckovej, ktorá je členkou petičného výboru a obyvateľkou sídliska, sa o odpredaji objektu, ktorý patrí mestu a spoločnosti Energobyt (Od 1. 1. 2013 STEFE Rimavská Sobota, pozn red.), dozvedeli náhodou. Obyvateľka ďalej podotkla, že v bezprostrednej blízkosti budovy je detské ihrisko. Pri bytovkách majú problémy s parkovaním, pod oknami by im navyše pribudla vývarovňa, a cesty by sa prepadávali ešte viac. Okrem výparov a hluku sa podľa jej slov obyvatelia obávajú, že v priestoroch bude neskôr škola organizovať spoločenské akcie. „Na Sídlisku už máme jednu skúsenosť, kedy bola výmenička odpredaná s tým, že tam bude cukráreň a už niekoľko rokov funguje ako krčma a stále sú tam problémy,“ povedala pre Rimava.sk Gecková. Obyvatelia na verejnom hovore navrhli, aby sa mesto pokúsilo zameniť majetok výmeničky za iný, ktorý by bol pre účely školy výhodnejší. Zaznel aj návrh, aby mesto objekt bývalej výmeničky odkúpilo a prerobilo na garáže, ktoré potom občanom odpredá.

peticny vybor na verejnom hovorePodľa primátora Jozefa Šimka, ktorý je jeden z konateľov STEFE Rimavská Sobota, budovu odkúpila majiteľka Súkromnej strednej odbornej školy z Dunajskej Stredy ako fyzická osoba. Na stretnutí pred obyvateľmi uviedol, že materiál týkajúci sa prestavby budovy zatiaľ nedostal. Pokiaľ by podľa neho chceli budovu prerobiť na krčmu, povolenie na prerábku mesto nevydá. „Pokiaľ to bude stredisko odborného výcviku kuchárov a čašníkov, zrejme asi v zmysle zákona nebudeme môcť zastaviť túto stavbu, i keď bohužiaľ máme na stole petíciu občanov,“ povedal pre Rimava.sk Šimko, ktorý na verejnom hovore navrhol, že patovú situáciu by mohol riešiť aj bývalý primátor mesta Pavel Brndiar.

Na verejnom hovore viacero obyvateľov sídliska zdôraznilo, že mesto sa o nich nepostaralo, keď robili tamojšie detské ihrisko. Ako spomenuli, piesok si museli zaobstarať sami a Technické služby mesta neboli schopné starý ani odviezť. „Nám nemusí nejaká pani riaditeľka pre naše mamičky a deti vytvárať žiadnu prevádzku.  Mesto by si malo uvedomiť, že školská prevádzka bude de facto na detskom ihrisku a bezprostredne pri obytných domoch. Oproti je navyše ďalšia škola! Mesto a primátor by mali zobrať na zreteľ našu petíciu, lebo v skutočnosti nám dôjde k znehodnoteniu bývania, prístupových ciest, parkovania - čo akceptovať rozhodne nebudeme,“ povedali pre Rimava.sk. Obyvatelia si myslia, že by mali byť prvoradé ich požiadavky. Podľa šéfa petičného výboru, ak mesto nechce dlhodobé problémy, malo by nájsť spôsob, ako tento spor vyriešiť. "Už len to, akým spôsobom sme sa dozvedeli, že budeme mať školu oproti skole a prevádzku či vývarovňu v monobloku, keď cez cestu je ďalšia prevádzka, je neprijateľné," povedal.

O petícii sa hovorilo aj na poslednom mestskom zastupiteľstve, zaujímal sa o ňu poslanec Jaroslav Bagačka. Do diskusie sa z ďalšieho volebného obvodu zapojil iba poslanec Ivan Hazucha. Ako spomenul, občania, ktorí si pamätajú kauzu fitnescentra na Západe, mu hovorili, aby poslanci vplývali na primátora, nech záležitosť vyrieši podobne. Ako pre Rimava.sk Hazucha navyše povedal, aj keď je poslancom za inú mestskú časť, v tomto prípade nezáleží na tom, odkiaľ prišla požiadavka. „Občania si tam niečo vytvorili svojpomocne, z vlastných prostriedkov a účelové zariadenie navrhovaného typu si tam neželajú. Je potrebné toto vyriešiť. Je to logické a navyše riešili sa tu aj menšie petície,“ dodal Hazucha.

Primátor na rokovaní zastupiteľstva povedal, že v porovnaní so Sídliskom Západ ide o inú situáciu, lebo tam budova ešte nestála a v petícii boli občania proti výstavbe. Ako povedal, môže vyhlásiť, že urobí všetko pre to, aby vo výmeničke stredisko praktického vyučovania nebolo. Podotkol však, že mesto prehrá.

„Projekt sa už robí a budeme podávať územné a potom aj stavebné konanie,“ povedala pre Rimava.sk vedúca pobočky SSOŠ Gizela Kubačková, podľa ktorej ide o lokalitu, kde sa môžu budovať školy či strediská praktického vyučovania. Ako ďalej uviedla, petícia zo strany obyvateľov ju prekvapila. Dozvedala sa, že zámer školy bol prezentovaný ako krčma. „Z našej strany sme to nikdy netvrdili,“ povedala Kubačková a dodala, že v budove plánujú vytvoriť stredisko praktického vyučovania so školskou prevádzkou, ktoré nebude slúžiť v nočných hodinách ale skôr počas dňa pre tamojšie mamičky s deťmi.

Podľa slov hlavného kontrolóra mesta Ladislava Šťavinu petícia spĺňa patričné náležitosti. Na otázku, prečo došlo k odpredaju nehnuteľnosti, kde je spoluvlastníkom aj mesto, Šťavina odpovedal, že mesto je menšinovým vlastníkom a preto nebol potrebný súhlas poslancov mestského zastupiteľstva. Povinnosťou spoločnosti Stefe je podľa hlavného kontrolóra mestu iba oznámiť odpredaj.

 

 

vymenicka01

vymenicka Rimavska Sobota

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross