No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Vodičov upozorňovali na význam bielej palice a bezpečnosť nevidiacich

Zvýšiť povedomie vodičov o význame a funkcii bielej slepeckej palice a prispieť k bezpečnosti nevidiacich a slabozrakých ľudí bolo cieľom akcie, ktorá sa dnes dopoludnia konala na Malohontskej ulici v Rimavskej Sobote. Počas dvoch hodín nevidiacemu, ktorý prechádzal cez prechod pre chodcov, zastavilo 50 vodičov, dvanásti mu prednosť nedali. Rimava.sk o výsledkoch akcie informoval Rudolf Máté, preventista z Okresného riaditeľstva PZ v Rimavskej Sobote. Ako uviedol, nevšímavých vodičov dnes  nepokutovali, upozornili ich však na priestupok. Zároveň dostali informačný leták o funkcii bielej palice a spôsoboch jej použitia. Dopravno-výchovná akcia Deň bielej palice sa konala v 40 slovenských mestách, organizovala ju Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s policajným zborom.

„V poslednej dobe, ako autá pribúdajú, sa cez cestu, žiaľbohu, prechádza ťažšie, máme mnoho nepozorných vodičov a musíme dávať veľký pozor,“ povedal pre Rimava.sk 67-ročný Július Bozó, ktorý je už viac ako päťdesiat rokov nevidiacim. Ako dodal, v poslednej dobe sa po meste pohybuje väčšinou v sprievode manželky, dlhé roky však chodieval sám. „Strach nemám. Samozrejme, človek musí mať nejakú obavu, ale aj  odvahu, lebo bez toho by sa nepohol,“ poznamenal dôchodca, ktorý pracoval ako rehabilitačný masér.

Svetový deň bielej palice pripadá na 15. októbra, je to deň, ktorý má pripomenúť význam a dôležitosť tejto pomôcky pre nevidiacich a slabozrakých ľudí. Pre vodičov a ostatných účastníkov cestnej premávky má biela palica predovšetkým signalizačnú funkciu, upozorňuje na prítomnosť osoby vyžadujúcej si zvláštnu pozornosť.

.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross