No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vodná nádrž Ružiná je aktuálne naplnená na 31 percent celkového objemu

13. apríla 2023 | | |  | 
Vodná nádrž Ružiná začiatkom leta 2022. Foto: Miroslav Pribišan

RUŽINÁ – Vodná nádrž Ružiná je aktuálne naplnená na 31 percent celkového objemu. Pre náš partnerský portál Novohradske.sk to povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák. Voda v nádrži dosahuje 248,38 metra nad morom, pričom maximálna hladina v zmysle manipulačného poriadku vodnej stavby je 252 m. n. m.

"Napúšťanie nádrže v minulom roku nepriaznivo ovplyvnilo suché obdobie, ktoré prevládalo v celej Európe. Na druhej strane, voda z nádrže Mýtna, ktorá je v súčasnosti pre výstavbu R2 vypustená a je podzemným potrubím prepojená s Ružinou, odovzdala vodu do nádrže," ozrejmil Bocák.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako dodal, obľúbená destinácia je už pripravená na využívanie. "To, že nie je hladina na maxime, nie je jej deficit. Stále je v rozpätí medzi minimálnou a maximálnou hladinou a plní účely, pre ktoré bola vybudovaná," dodal hovorca.

Vodu v nádrži Ružiná začali vypúšťať v roku 2019 po 45 rokoch fungovania. Slovenský vodohospodársky podnik následne zrealizoval viacero opráv. Náklady v zmysle zmluvy o dielo presiahli 2,6 milióna eur bez DPH.

Napúšťať ju začali v lete roku 2021. K procesu dopomohla aj nádrž v Mýtnej, z ktorej vodu presunuli podzemným potrubím. Tá je v súčasnosti vypustená z dôvodu prebiehajúcej výstavby rýchlostnej cesty R2.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross