No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vodohospodári čistia vodné toky v povodí riek Slaná a Rimava

ilustračné fotoVodohospodári začali s čistením vodných tokov v povodí riek Slaná a Rimava. Ako informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno, zameriavajú sa predovšetkým na odstraňovanie nežiaducich drevín a krovísk z brehových porastov a usadených nánosov z korýt riek a potokov. Práce by podľa vodohospodárov mali prispieť k zlepšeniu protipovodňovej prevencie v regióne.

"Napríklad pracovníci Správy povodia Slanej v Rimavskej Sobote sa už od začiatku roka zameriavajú predovšetkým na čistenie zarastených úsekov vodných tokov na rieke Rimava v lokalitách Pavlovce a Rimavské Janovce a na potoku Blh medzi obcami Bátka a Dulovo," povedal Krno. V oboch prípadoch ide podľa neho o komplexnú údržbu dvoch značne zarastených a zanesených úsekov v celkovej dĺžke tri kilometre. Do konca marca je údržba týchto úsekov zameraná na výrub vŕb, jelší a krovia a po skončení mimovegetačného obdobia na odstraňovanie nežiaducich zátarás z korýt a medzihrádzových priestorov. Po ukončení prác sa podľa Krna kapacita korýt týchto vodných tokov zvýši na takú úroveň, aby dokázali bezpečne odvádzať zvýšené povodňové prietoky. Komplexná údržba oboch týchto tokov si vyžiada zhruba 120 tisíc eur, pričom ide o dve najväčšie akcie vodohospodárov na Gemeri plánované na tento rok.

Všetky práce budú podľa Krna pracovníci Správy povodia Slanej vykonávať vlastnými silami s nasadením ľahkej techniky a v prípade odstraňovania sedimentov, pňov a koreňov stromov aj s ťažkou technikou. V závislosti od klimatických podmienok by sa údržba na vodných tokoch Rimava a Blh mala dokončiť najneskôr do konca septembra.

Zdroj: SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross