No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO - VOĽBY: Hlasovanie zatiaľ prebieha bez problémov

10. marca 2012 |  | |

Hlasovanie v dnešných predčasných parlamentných voľbách sa začalo vo všetkých 5 956 volebných miestnostiach bez problémov. V žiadnej obci a meste Slovenskej republiky neotvorili volebnú miestnosť  skôr ako o 7:00 hod. Teda ani jeden starosta, prípadne primátor mesta nevyužil možnosť určenia hlasovania na skoršiu hodinu. V Rimavskej Sobote volia občania v 151 volebných okrskoch.

Podľa redaktora Rimava.sk, ktorý monitoruje situáciu na juhu okresu, je priebeh volieb v obciach zatiaľ pokojný. V Rimavskej Seči sa podľa jeho slov po prvýkrát volí v zrekonštruovanej základnej škole, kde sú dve volebné miestnosti. Žiadnu mimoriadnu situáciu nemuseli riešiť. V Janiciach prichádzajú voliči uplatniť svoje volebné právo do budovy obecného úradu. Pred ňou má svoj stánok rozložený Strana maďarskej koalície. Prvý volič prišiel do volebnej miestnosti okolo ôsmej ráno, v priebehu hodiny sa vystriedali asi desiati. Zároveň sú v tejto obci od rána aj dve anketárky agentúry FOCUS, ktorá robí prieskum pre RTVS. V obci Orávka je priebeh volieb zatiaľ tiež pokojný.

Doplnené o 13.30 hod.
V obci Číž boli dopoludnia voliť aj ľudia z kúpeľného zariadenia. Odvoliť malo aj približne 40 obyvateľov domova sociálnych služieb, ktorým členovia komisie niesli prenosnú urnu. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol predseda volebnej komisie František Černecký, nezistili žiadne porušenie zákona. V obci je viac ako 500 oprávnených voličov, o približne desiatej hodine svoj hlas odovzdalo 40.

Najmenej voličov bolo zatiaľ v obci Martinová, kde sa volí v priestoroch obecného úradu, ktorý bežne nefunguje. Zadĺžená obec nemá na jeho prevádzku financie, starosta nepoberá plat a úraduje doma. Ako pre Rimava.sk uviedol predseda volebnej komisie Gabriel Radics, do desiatej hodiny prišlo z viac ako 150 voličov len štyria.

Bezproblémový priebeh potvrdili predsedovia volebných komisií aj v Bottove, kde zo 171 ľudí zatiaľ volilo priblizne 40 ľudí, v Pavlovciach z viac ako 250 svoj hlas odovzdalo približne 30. Rimava.sk informoval Štefan Hanic, predseda tamojšej volebnej komisie. V Rimavských Janovciach je viac ako tisíc voličov, traja z nich nie sú spôsobilí. Ako pre Rimava.sk uviedla predsedkyňa Iveta Parobková, do 11.00 hodiny zatiaľ odvolilo približne sto voličov.

.

Doplnené o 17:15 hod.

Ani v meste Rimavská Sobota zatiaľ nedošlo k žiadnemu narušeniu volieb. Na Sídlisku Západ bola v jednotlivých volebných miestnostiach okolo 15.00 hod účasť približne 25 percentná. Väčšina voličov sem k volebným urnám prišla okolo obeda či popoludní. Voliči z Rožňavskej ulice prichádzali voliť zväčša dopoludnia, prevažovala staršia generácia. Z obyvateľov Šibeničného vrchu stihlo do 16-tej hodiny odvoliť vyše 40 percent. Volili aj väzni na Sabovej. Vo volebnej miestnosti na rimavskosobotskom Gymnáziu Ivana Kraska prvá volička dokonca čakala na otvorenie a obálku s hlasovacím lístkom vhodila do urny tesne po siedmej hodine. Voliči sem prichádzajú priebežne, doterajší priebeh volieb je pokojný.
Volebný okrsok č. 1 je v budove mestského úradu. Okolo 16.30 hod. tu bola vyše 20 percentná účasť, prvá volička prišla hneď o siedmej hodine ráno. V tejto volebnej miestnosti svoj hlas v predčasných parlamentných voľbách odovzdali aj bezdomovci žijúci na území mesta.

Doplnené o 18.50 hod.:

Ústredná volebná komisia dostala podľa jej predsedu Pétera Nyilfu podnet na problematickú výzdobu v jednej volebnej miestnosti v základnej škole v Rimavskej Seči. Problémom bol obraz od žiakov z krepového papiera ponášajúci sa na maďarskú vlajku. Keďže zákon nedovoľuje, aby vo volebných miestnostiach boli vyobrazenia pripomínajúce symboly politických strán, ÚVK podľa Nyilfu okrskovej komisii nariadi obraz odstrániť alebo zakryť.

V Rimavskosobotskom okrese je zapísaných 63 439 oprávnených voličov, vydaných bolo takmer 1 500 voličských preukazov. V samotnom okresnom meste evidujú 19 286 voličov.
Ústredná volebná komisia (ÚVK) ešte pred voľbami vyzvala okrskové volebné komisie, aby v prípade možného narušenia hlasovania okamžite kontaktovali políciu. ÚVK totiž dostala od polície informácie o možnom narušení poriadku vo volebných miestnostiach počas hlasovania. Za narušenie pokojného priebehu hlasovania možno podľa zapisovateľky ÚVK Lívie Škultétyovej považovať "jedine to, že sa bude brániť iným voličom v uplatnení volebného práva". Ak by došlo k narušeniu hlasovania, musia predseda alebo členovia okrskovej volebnej komisie podľa Škultétyovej pokojnou cestou vyzvať osoby, aby upustili od takéhoto konania a až potom, ak by neposlúchli pokyn predsedu komisie, treba kontaktovať políciu.

O obsadení 150 poslaneckých miest v Národnej rady SR na najbližšie štyri roky sa dá hlasovať až do 22:00. Voliči vyberajú medzi 26 kandidujúcimi politickými subjektmi. Až do skončenia hlasovania je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Klasické informačné moratórium pre parlamentné voľby neplatí.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross