No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Volebných oznámení bude tentokrát menej, členovia komisií by mali dostať viac peňazí

perex-volby-rim-zaluzanyPribližne mesiac pred parlamentnými voľbami dostávajú obyvatelia Rimavskej Soboty do svojich schránok oznámenie o voľbách. Jeho súčasťou je aj zoznam kandidátov, po novom však už takýmto spôsobom nebude informovaný každý volič ale len každá domácnosť. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy Lukáš Kvietok, pre obyvateľov Rimavskej Soboty bolo na marcové voľby pripravených približne 9 500 oznámení. V celom okrese sa tak znížil počet distribuovaných oznámení z približne 90 tis. na 50 tis. kusov.

V okrese Rimavská Sobota bolo vytvorených 166 okrskov, s minimálnym počtom členov päť. Celkovo by však v okrese malo byť približne 2 800 členov volebných komisií. Školenie stoviek predsedov a členov komisií je podľa informácií z Okresného úradu naplánované v ich zasadačke na Nám. M. Tompu. * dome kultúry na 22. a 23. februára.
Celkovo je na voľby vyčlenených pre okresy Rimavská Sobota a Revúca približne 120 tis. eur. Čisté príjmy členov volebných komisií, predsedov alebo zapisovateľov by mali byť tentokrát vyššie, od 1. januára tohto roku sú odmeny oslobodené od dane z príjmu. „Najbližšie voľby z tohto pohľadu by mali znamenať oveľa menej byrokracie pre obce a viac čistých príjmov pre ľudí,“ hovorí Jozef Turčány výkonný podpredseda Združenia miest a obcí, ktoré aktívne vstupovalo do zmeny príslušnej legislatívy dôsledkom čoho bolo prijatie zákona o podmienkach výkonu volebného práva.

V minulosti členom okrskových volebných komisií vznikala daňová povinnosť, alebo povinnosť nemocenského a zdravotného poistenia. V dôsledku toho za prácu podľa hovorcu ZMOS Michala Kaliňáka vo volebnej komisii dostali menej peňazí a pritom dochádzalo aj k zbytočnej byrokracii. „Predčasní starobní dôchodcovia, nezamestnaní, poberatelia dávok v hmotnej núdzi, či invalidi sa kvôli svojmu pôsobeniu v okrskovej volebnej komisii mohli dostať do situácií, kedy im kvôli tomuto príjmu hrozilo odobratie alebo pozastavenie výplaty predčasného dôchodku, dávky v hmotnej núdzi, prípadne, prípadne boli vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Tomuto by mal byť koniec,“ hovorí výkonný podpredseda ZMOS.

Pravdepodobne najväčšou zmenou v legislatíve bude podľa Lukáša Kvietka zákaz vynášania volebných lístkov, na ktoré zo zákona majú dozerať predsedovia volebných komisií. Za vynášanie hlasovacích lístkov, ktorých kupovanie sa v minulosti objavilo, hrozí pokuta 33 eur. Takýto trest hrozí každému, kto nepoužité hlasovacie lístky nevhodí do schránky určenej na ich likvidáciu a vynesie ich z volebnej miestnosti. Komisia v tomto smere nemá žiadne právomoci, v prípade podozrenia ale môže zavolať políciu.

  • Oprava 3. februára: Školenie bude v budove Okresného úradu a nie v Dome kultúry.  

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross