No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vôňa včelích produktov a ich bzučanie má na človeka liečivý účinok

Zdroj: Rimava.sk

KRUŽNO – Dnes (20. mája) si pripomíname Svetový deň včiel, ktorý sa do nášho kalendára po prvýkrát zaradil v roku 2018. O dôležitosti tohto pracovitého hmyzu, o liečivých účinkoch včelích produktov a o svoju vlastnú skúsenosť so včelami sa s nami podelil včelár Ján Kubaliak.

Svojej záľube sa venuje približne 10 rokov. “Vzťah ku včelám som si vybudoval vďaka môjmu otcovi, ktorý sa venoval práve včeláreniu. Po rokoch som sa na túto cestu dal aj ja sám,” uviedol pre portál Rimava.sk.

Článok pokračuje pod reklamou


Obdobie včelárenia sa začína na jar. V takýto čas sa robí prehliadka, pri ktorej prebieha kontrola zásob. V tomto období postačí ísť k úľom raz za dva týždne. Práca okolo úľov sa zvyšuje koncom apríla až do polovice júna, kedy treba kontrolu uskutočniť raz za 7 až 14 dní. Je to z toho dôvodu, že hrozí ich vyrojenie. Na jeseň zase prebieha prikrmovanie, aby si včely vytvorili zásoby na zimu. ,,Každá rodina dostane 10 kíl cukru,” priblížil Kubaliak. Zdôraznil tiež dôležitosť sledovania zdravotného stavu včelstva pri spomínaných prehliadkach. O včely a kvalitu medu sa stará aj prostredníctvom ekologických liekov, ktoré im podľa jeho slov neublížia.

Zaujímavé je, že okrem prirodzeného rozmnožovania včiel sa dá využiť aj iný spôsob ich množenia. Často využívané je ich umelé oplodnenie pomocou takzvaných “odložencov“. Takýto proces pomôže včelárom zvýšiť počet hmyzu na včelíne a zároveň uchovať oddelený roj. Z materskej rodiny sa zoberie “zaviečkovaný“ plod s včelami, ktorý sa bude čoskoro liahnuť. Následne sa k nim vloží nová mladá včelia matka.

Zdroj: Rimava.sk

Okrem medu Ján Kubaliak odoberá od včiel aj peľ, propolis, trúdie mlieko či nápoj z medového roztoku – medovinu. Spomenul, že množstvo Slovákov žltkastú lepkavú tekutinu príjemnej vône, trúdie mlieko nepozná.

Trúdie mlieko pritom obsahuje množstvo vitamínov, zvyšuje hladinu testosterónu, používa sa pri predmenštruačnom syndróme a je veľmi priaznivé pre pečeň. Včely dokážu liečiť i ďalšou formou, ktorou je ich bzučanie či ich šumenie.

Včelár Ján Kubaliak sa preto rozhodol ich liečiacu schopnosť využiť a postavil “apidomček“ – prostredie, v ktorom sa človek môže spojiť s prírodou a zrelaxovať. V úľoch porozmiestňovaných v takomto domčeku sa môže nachádzať až 180 000 včiel. Vzduch v jeho vnútri tvorí vôňa propolisu, medu, vosku, peľu, feromónov včiel či silíc.

"Človek sa touto formou môže uvoľniť, odreagovať, počúvať šumenie včiel a prísť na iné myšlienky."

Tento spôsob liečby je nápomocný pri strese, slúži pre lepší spánok, zmenšuje nervozitu a je prospešný aj pre psychické zdravie. Po fyzickej stránke pôsobí na nervovú sústavu, má protizápalový, antibakteriálny a antivírusový efekt, taktiež podporuje rôzne samoozdravné mechanizmy v ľudskom tele.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross