No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vtáčia chrípka sa vyskytla už aj Lučenci, v parku uhynuli labute

perex-labuteVtáčiu chrípku, ktorú prednedávnom zaznamenali v Rimavskej Sobote, hlásia už aj v Lučenci. Začiatkom tohto týždňa v Mestskom parku uhynuli labute, u ktorých sa potvrdilo toto ochorenie. Ako ďalej Rimava.sk informovala Elena Kováčiková, riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Lučenci na vtáčiu chrípku uhynuli dve mladé labute.

„V Mestskom parku sa zdržiavalo celkom 6 labutí z toho dve dospelé. Štyri mladé, z ktorých dve mladé uhynuli, pri ktorých sa po vyšetrení Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu – Veterinárneho ústavu Zvolen potvrdila aviárna influenza,“ uviedla riaditeľka. Ako ďalej poznamenala v stredu, 1. februára, uhynula ďalšia, dospelá, labuť, ktorá bola zaslaná na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu. Podľa Kováčikovej sa predpokladá, že zdrojom nakazenia labutí v lučeneckom Mestskom parku sú iné voľne žijúce vtáky, ktoré do jazierka prichádzajú počas dňa.

V Rimavskej Sobote potvrdili výskyt vtáčej chrípky u migrujúceho vtáctva, ktoré zimuje na rieke.

Hoci vtáčia chrípka, subtyp H5N8, je infekčné ochorenie podľa riaditeľky nie je prenosné na ľudí avšak je vysokopatogénne pre vtákov a hydinu. Ochorenie sa však môže preniesť aj na cicavce, hlavne ošípané. Riaditeľka ale avizuje, aby sa ľudia pri nájdení uhynutých vtákov nedotýkali a túto skutočnosť nahlásili kompetentným pracovníkom Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.

Medzi hlavné klinické príznaky u zvierat je podľa Kováčikovej strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva. „Postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá znáška. Objavujú sa aj respiračné príznaky ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov,“ priblížila a dodala, že ďalej sa vyskytujú aj poruchy tráviaceho (hnačky) a nervového systému (kŕče, poruchy pohybu, strata plachosti). Tieto príznaky sa podľa jej slov vyskytujú ojedinele alebo v kombinácii.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross