No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Výbor mestskej časti zasadol, Soboťania žiadajú o vyhlásenie miestneho referenda

RIMAVSKÁ SOBOTA – V stredu (13. marca) sa uskutočnil Výbor mestskej časti (VMČ) Rožňavská – Šibeničný vrch – Sabová – Vinice. Stretnutie sa uskutočnilo v časti Šibeničný vrch, v budove bývalej materskej školy. 

Jedinou témou VMČ bolo schválenie odpredaja budovy bývalého Domova mládeže na ulici Školskej. Výboru sa zúčastnili primátor mesta Jozef Šimko, poslanci Erika Juhászová, Róbert Kuvik, Zsolt Főző, Roman Vaľo a Peter Molnár, predseda VMČ či ďalší zástupcovia mesta.

Článok pokračuje pod reklamou


V úvode stretnutia primátor priblížil históriu budovy bývalého domova mládeže a oboznámil občanov s návrhmi, ktoré priniesli poslanci na zastupiteľstve. Primátorov návrh znel aby sa internát prebudoval na byty pre mladé rodiny s deťmi za podpory Štátneho fondu rozvoja bývania. Ďalšia myšlienka bola prezentovaná viceprimátorom Halászom, ktorý navrhol predať budovu internátu bez akýchkoľvek podmienok pre budúceho investora. 


K TÉME: R. SOBOTA: Budovu bývalého domova mládeže chcú predať, zastupiteľstvo bude o nej rokovať opäť


Poslanec Roman Vaľo však pripomenul, že v zastupiteľstve padol aj iný návrh, a to poslanca Obaidullaha Mira, prilákať do mesta Vysokú školu sv. Alžbety a budovu opätovne obnoviť na internát. Primátor vyhlásil, že tento návrh je “utópia”.

Obyvatelia mestskej časti vyjadrili z odpredaja obavy. Majú strach, že nikto nebude mať možnosť zasiahnuť do toho, komu budú prenajímané byty. Poslankyňa Erika Juhászová sa snažila situáciu upokojiť. “Ak si niekto vybuduje byty, tak sa bude o ne starať," povedala. Obyvatelia však oponovali. “Ak niekto dostane grant dva milióny eur na ubytovanie migrantov, tak tu môžeme mať aj migrantov, všetko sa môže stať.”

Na zasadnutí sa vyjadril aj Peter Molnár, predseda VMČ. “Toto je najzanedbanejšia časť tohto mesta, nie je tu žiadny poriadny obchod so základnými potravinami, nie je tu pošta, nie je tu ani jedna lekáreň. Všetko pre obyvateľov tejto časti je ďaleko, táto časť rapídne starne, nikto na to nemyslí, ignorácia je vrcholná aj zo strany technických služieb, tu sa všetky práce vykonávajú ako posledné, ak vôbec sa vykonajú. Občanom je úplne jedno, čo s tou budovou bude, len tu nechceme sociálne byty. Nič iné! Najlepšie by bolo, aby to bolo využité pre týchto ľudí, aby sa obyčajné služby v 21. storočí stali dostupné aj pre obyvateľov tejto časti mesta."

Poslanec Kuvik takisto vyjadril svoj názor. “Ak nám poviete, že tam postavíte jednu bytovku pre 70 bytov, sme za, ale 136 králikární tu nechceme, taký počet sa dá urobiť len pre byty s nízkym štandardom," povedal s tým, že väčšina poslancov si uvedomuje, že nemôžu ísť proti občanom.

“No dobre, ale koľko je tu občanov? Však tu žije 22-tisíc ľudí. To je jedno, tu je mizivé percento, ak mi prinesiete referendum, že ľudia nechcú byty, tak to budem rešpektovať, ale 15 ľudí nebudem rešpektovať,” povedal Šimko.

Článok pokračuje pod reklamou


Primátor mesta nástojil na tom, že v prípade odpredaja nemôžu byť kupujúcemu kladené žiadne požiadavky, inak sa budova nepredá. Jeden z prítomných mu položil otázku, prečo nebolo vykonané uznesenie, ktoré bolo odsúhlasené na poslednom VMČ, týkajúce sa konzervácie budovy. "Nespravil som to, vy chcete, aby som vyhodil 40-tisíc do rieky Rimava? Aj tak to vybijú," vyhlásil primátor.

Vzhľadom na nejasnú situáciu predseda VMČ Peter Molnár navrhol hlasovanie, aby sa vypracovalo mestské referendum, do ktorého pripravia otázky poslanci mesta. Prítomní Soboťania tento návrh odsúhlasili. Ďalší osud bývalého internátu teda naďalej ostáva otázny. Návrh by mal byť predložený mestským poslancom na ich najbližšom stretnutí.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross