No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vydajte sa s hnúšťanským cyklobusom na potulky do prírody

10. septembra 2017 |  | | |

Cykloturistika sa stáva rok čo rok populárnejšia. Na cestách, ale tých prírodných, môžete stretnúť už nielen dvojice, ale veľké partie cyklistov, ktorí prepadli spoznávaniu prírody zo sedla bicykla. To si všimli aj v Turistickom Informačnom Centre v Hnúšti, ktoré od minulého leta začalo ponúkať službu cyklo-busu. O akú službu ide, pre koho je určená a čo všetko ponúka, porozprával pre Rimava.sk Filip Grác z TIC Hnúšťa.

Od kedy poskytujete túto službu?
Službu cyklo-busu sme začali v Turistickom Informačnom Centre skusmo ponúkať obyvateľom Hnúšte a okolia už počas minuloročnej letnej sezóny 2016.

Prečo ste sa tak rozhodli?
Napadlo nám, že turistických trás a výhľadov na okolitú krajinu máme v Slovenskom rudohorí požehnane a chceli sme urobiť niečo preto, aby sme okolitú prírodu sprostredkovali aj tím ľuďom, ktorí do nej z časových dôvodov nestíhajú chodiť alebo o jej krásach prípadne ani vôbec netušia. Proste nás napadlo, že trošku rozšírime obzory v regionálnej turistike sebe aj ostatným. 🙂

Pribúda alebo klesá počet ľudí, ktorí túto službu využívajú?
To je dobrá otázka. Počet cestujúcich v cyklobuse dosť závisí podľa toho, v ktorej časti letnej sezóny sa nachádzame. Najkritickejšia je takzvaná uhoroková sezóna v strede leta, kedy je väčšina miestneho obyvateľstva rozcestovaná po dovolenkách, a tak s nimi na cyklobuse neradno veľmi počítať. Snažíme sa však brať tento faktor do úvahy a organizovať cesty cyklobusom najmä okolo začiatku a konca leta, keď je denná teplota najprívetivejšia a dovolenkári sú dostupní na domácej adrese.

Na akú cieľovú skupinu je táto služba zameraná?
Nesnažíme sa cyklobus turistom nijak špecificky vekovo obmedzovať. Trasy, ktoré máme každú sezónu vyhliadnuté sa dajú odbicyklovať pohodovým tempom s dôrazom na sledovanie okolitej prírody. Je to všetko o tom akí skúsení a zdatní sú jednotliví cyklisti. Mali sme už na cyklobuse aj postarších cykloturistov po šestdesiatke a zároveň aj deti vo veku 10 rokov. V podstate by sa dalo povedať, že náš cyklobus je vhodný pre všetkých, ktorí sa vedia udržať v sedadle bicykla bez pomocných koliesok. 🙂

Kto ju využíva najčastejšie (rodiny, mladí, starší, dôchodcovia)? Viete povedať, koľko ľudí ju už využilo tento rok?
Ako už zaznelo aj vyššie, vekové rozpätie cykloturistov má dosť široký záber. V cyklobuse sa zavše objavia zdatní tínedžeri, dospelé páry, seniori aj matky s deťmi. Je veľmi ťažké vyčleniť určitú konkrétnu skupinu ľudí, pre ktorú je náš cyklobus primárne určený. Je to podobné ako napríklad s kolieskovými korčuľami. Na krabici síce nájdete vekové vymedzenie typu od do, ale na ulici aj tak vždy nakoniec uvidíte výnimky, ktoré si zdatne svištia na korčuliach aj napriek tomu, že sa ich vek v tomto rozmedzí nenachádza. Presnú štatistickú evidenciu o počte a veku cykloturistov si zatiaľ nevedieme, ale zjednodušene by sa dalo povedať, že cyklobus je vhodný v podstate pre každého, kto dôverne pozná svoj bicykel a vie sa z jeho sedadla tešiť z okolitej prírody.

Do kedy budete „premávať“?
To záleží od počasia. Pokiaľ bude teplé a pohodové babie leto, tak nemáme problém cyklobusovať ešte aj v októbri. Máme také nepísané pravidlo, že náš cyklobus by mal orientačne premávať aspoň tak dlho, kým sa vonku predáva zmrzlina. Vždy keď zmizne z ulíc posledný zmrzlinár, tak oficiálne končíme sezónu.

Ktoré lokality navštevujete tento rok? Podľa čoho boli vyberané?
Výber lokalít sa snažíme každý rok obmieňať, aby naši skalní cykloturisti mali možnosť zakúsiť aj iné svahy, terény a výhľady. Minulý rok sme začali mapovaním sedla Varta pod Veprom. Tento rok sme sa rozhodli s cyklobusom zmapovať Národný Park Muránska Planina. Je tam totiž obrovská variabilita možností, pre ktoré sa môžete na cyklotrase rozhodnúť. Chov polo-divokých koní, vyhliadka z brala Poludnica, opekanie pri horárni, návšteva voľne prístupnej jaskyňe, výstup na hrad. Každý si tam nájde to, po čom mu srdce piští. A pokiaľ si neprinesiete dostatok stravy alebo nápojov so sebou môžete využiť aj služby občerstvenia v chate pod hradom, kde čapujú solídne pivko a varia dobroty, ktoré po túre príjemne zasýtia.

Boli ste aj na inom mieste ako zvyknete?
Každý cyklovýlet je tak trošku aj krokom do neznáma. Vždy sa to odvíja od skupiny, ktorá sa nám zíde. Každý chce preskúmať trošku iné zákutia lesa. Mali sme už aj nadšených hubárov, foto-turistov alebo šprintérskych nasledovníkov kultu Petra Sagana. Vždy sa však snažíme zosúladiť záujmy skupiny tak, aby si v priebehu dňa každý prišiel na svoje.

Plánujete prípadne trasy do budúcna meniť?
Ono sa to už deje. Minulý rok sme boli pod Veprom, túto sezónu zas na Muránskej Planine. Sami sme zvedaví kam nás vietor s cyklobusom zaveje budúci rok.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Robert Piatrik


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross