No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vynášaním Moreny symbolicky privítajú jar

23. marca 2012 | |  | 

Sprievodom po obci, vynášaním Moreny a jej upálením sa cez víkend v niektorých obciach Rimavskosobotského okresu symbolicky rozlúčia so zimou a privítajú jar. Ako pre Rimava.sk potvrdil Marián Hano z občianskeho združenia Teriakovčan, vo Veľkých Teriakovciach spolu s folkloristami pripravili sprievod obcou, program pripomínajúci ľudové tradície sa začne v sobotu, 24. marca o 14.00 hod. pred kultúrnym domom. Pri mlyne potom Morenu upália a hodia do Rimavy, vystúpi detský folklórny súbor Lieskovček.

V kultúrnom dome bude výstava symbolov jari a veľkonočných sviatkov, ukážka kraslíc, pletenia korbáčov, ochutnávka veľkonočných koláčov a praženice. Účastníci akcie okrem toho môžu hlasovať za najkrajšiu Morenu, sedem súťažných figurín vyhotovili školy a škôlky z regiónu.

V nedeľu, 25. marca, sa podujatie s názvom  Vynášanie Zimy – Marienky uskutoční aj v obci Striežovce. Rimava.sk informovala Jaroslava Jelchová z Gemersko-malohontského osvetového strediska. Na programe je tradičný sprievod dedinou, lúčenie sa so Zimou – Marienkou, posedenie v kultúrnom dome a vystúpenie Folklórnej skupiny z Tisovca.

Morena je symbolom zimy a smrti. Zhotovuje sa z dvoch drevených palíc v tvare kríža obkrútených slamou, oblečená býva do miestneho, zväčša sviatočného odevu. Podstatou jarnej obchôdzky vynášania Moreny bolo chodenie dievčat s Morenou po dedine za spevu obradových piesní. Za dedinou Morenu rozobrali alebo spálili, roztrhali, hodili do vody, zahádzali kamením a s krikom bežali späť do dediny. Vynášanie Moreny sa konalo na Smrtnú nedeľu v Liptove, Gemeri, na Spiši, na strednom Slovensku, alebo na Kvetnú nedeľu na západnom a južnom Slovensku. Prvé správy o Morene sú zo 16. storočia. Vynesením a zničením Moreny ako symbolu zimy a smrti sa mala magicky privolať jar.

Zdroj: Rimava.sk, ÚĽUV


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross